| anonim_4396 a întrebat:

Considerați jocurile pe calculator o pierdere de timp? Argumentați!

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde. Dacă nu devin o dependenta clar nu.

| dullcat a răspuns:

Argumenetele sunt impartite.Eu consider ca orice nu depaseste limita de bun simt, este benefic in felul sau.Sa te joci cateva ore saptamanal e super ok, insa 3 zile continuu, fara sa stii ce e aia mancare, ce e ala somn sau igiena, clar nu.

| Hyperion7 a răspuns:

Pai sunt pentru că timpul învestit în jocuri poate fi investit in dezvoltare personala, de exemplu.

| StoicAnalysis a răspuns:

Da. Poate fi o pierdere de timp inutila ( cand joci zilnic si mai mult de 2 ore in continuu).
Si poate fi totodata si o pierdere de timp utila, cand te joci ocazional cu prietenii sau in momentele cand nu ai altceva de facut pe moment.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, ce îți aduc? Mai bine citești o carte

| EestiSodalane a răspuns:

În principiu da. Timpul este o resursă limitată și mai bine îl folosești dezvoltând relatii, o carieră, propriul fizic, propria minte, etc.

| InAfaraTiparelor a răspuns:

Nu,deloc! Iti dezvolta viteza de reactie,luarea deciziilor,nivelul de stres,orientarea in spatiu, stresul il controlezi mai bine. Toate astea te vor ajuta mai tarziu in orice alta activitate intreprinsa,adica in afara jocurilor video. E un beneficiu, nu o pierdere de timp(cum a mentionat Zburatorul, in comentarii). E dovedit stiintific ca dezvolta parti ale creierului(chiar o neuroloaga a pomenit asta cand eu am fost game tester pentru o perioada scurta de timp), insa da, exista si latura de dependenta, care te izoleaza de restul insa asta e cu totul alta poveste sau intoleranta(nu poti sta foarte mult la jocurile video caci te ametesc de cap si ochi). In orice caz, joaca responsabil si vei vedea beneficiile mai tarziu garantat!

| asinedthereal a răspuns:

Depinde de vârstă. Jocurile pe calculator îți consumă o mare parte din timp, e o dependență care ajută la relaxare și dă impresia că te scoate puțin din problemele vieții cotidiene, însă nu contribuie cu nimic bun la viitorul tău. Ar trebui sa-ți investești energia în ceva mai serios, chiar dacă nu-ți dă aceeași satisfacție pe moment, ci pe viitor. Nu zic, te poți juca, însă cu măsură, sa nu-ți ocupi tot timpul cu asta, nu-ți face nimeni statuie dacă avansezi pe un joc, au fost alții și mai buni care tot necunoscuți au rămas.