| AutumnDay a întrebat:

Considerati jocurile pe calculator ca fiind utile, aducand beneficii sau mai degraba le considerati pierdere de timp?
Argumentati parerea voastra.

Răspuns Câştigător
| bogdan324 a răspuns:

Da,sunt utile,dar intr-o oarecare masura.
Te ajuta sa te relaxezi(dar asta daca nu esti vreun jucator competitiv),mai inveti cate ceva(eu am invatat multa engleza din jocuri), daca esti jucator competitiv iti poti dezvolta viteza de reactie si gandire.
In plus, daca vrei sa treaca timpul mai repede, poti folosi jocurile alea ca o masina a timpului, nici nu stiu de cate ori mi s-a intamplat sa ma bag intr-un meci de cs, numai sa aflu ca de fapt am mai bagat inca vreo 10 si deja prind zorii cele-i de-a doua zi.
In schimb, daca vrei mereu sa castigi, te poti enerva foarte usor si faci mai rau dupa.
Orice lucru e ca o unealta, daca stii s-o folosesti poti face multe, insa daca nu stii...s-ar putea sa te trezesti ca-ti dai cu ea in cap.

14 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Depinde,Un joc pe pc,video,jucat cu masura iti poate oferi si o relaxare,destindere, dar repet jucat neexcesiv.De exemplu un joc de condus, un joc distractiv te poate relaxa dar ceea ce conteaza e sa nu faci excese.

| RAY a răspuns:

Totul intr o anumita limita, si eu ma joc gta 5 câteodată,dar o ora,doua pe zi maxim,cei prea mult nu e sănătos deloc, in general imi place simulatoare, m-am jucat si euro truck simulator e o experienta, astept VR, ala e viitorul, realitatea virtuala

| J0B0MAT a răspuns:

Lumea trebuie să se mai şi joace, relaxeze.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Ma joc uneori, dar simt ca pierd timpul, nu vad beneficii absolut deloc.

| Endoryus a răspuns:

Depinde. Daca transformi pasiunea in castig, e un bine. Daca stai ca mortul in casa toata ziua la Couter Strike si nu stii daca e noapte sau zi afara, clar nu e ceva bun.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Endoryus):

Mi-e milă de ăia care câștigă bani din jocuri

| Endoryus a răspuns (pentru anonim_4396):

Serios? Deci iti e mila de mine ca sunt programator? Fugi si te impusca rolling on the floor

| anonim_4396 a răspuns (pentru Endoryus):

1. nu mă interesează ce ești
2. în fișa postului, la tine, intră să joci jocuri?

| Endoryus a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu sunt tester Einstein. Diferentamare intre cele 2 chestii. Plus ca tester nu o consider munca ci mai multa apa de ploaie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Endoryus):

laughing

| supadeceapa a răspuns (pentru anonim_4396):

#pui

| RAY a răspuns (pentru Endoryus):

Ce programezi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cea mai mare pierdere de timp posibilă

| aimullah123 a răspuns:

Pai depinde...
Daca stai cu masura la calculator nu e o problema, insa jocurile creeaza dependenta. Problema e cand stai toata ziua la calculator sau mai mult de 4 ore sa zicem, si nu mai socializezi, nu mai iesi afara, nu mai inveti, devii sedentar. Acest lucru iti poate afecta grav atat sanatatea fizica, cat si cea psihica si emotionala.
Din cauza izolarii vei ajunge sa nu te mai dezvolti emotional, exista sansa sa faci fobie sociala sau tulburare de personalitate evitanta, depresie sau anxietate si multe altele. Ba mai mult vei ajunge obsedat de filmele pentru adulti si de "lucru manual" deoarece nu vei mai avea contact sexual cu persoane de sex opus pentru ca vei sta tot timpul in casa.
De la statul pe scaun vei avea probleme cu coloana, te vei cocosa, o sa ai dureri.
Vei ajunge ca nici fizic sa nu te mai dezvolti din cauza ca o sa pierzi noptile la calculator si din cauza sedentarismului. Ba chiar te vei face obez big grin
Vei avea probleme de memorie si vei ramane incult
Sunt enorm de multe dezavantaje
Recomand jucatul afara big grin