| RAY a întrebat:

Credeti ca o data la o luna daca consumati ceva dulce este grav?

31 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Eu nu stiu cum rezisti tu o luna intreaga fara sa mananci dulce laughing
Si daca bei cola se pune tot ca ai mancat dulce.

| RAY explică (pentru Bondarel99):

Sunt perfect constient de asta,sincer extrem de greu la inceput,apoi mancam banane sa imi treaca pofta de dulce, avocado, mango, mere, azi de ziua copilului mam rasfatat copilareste

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Da.
Vei fi bleg in celelalte 30 de zile.

| RAY explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Apropo zaharul creaza impotenta, deci numai fac copii, nu mai am nevoie de protectie

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru RAY):

Zaharul creaza impotenta, scleroza, pietre la rinichi, blocaje in trafic, incalzirea globala, clonare de carduri, scaderea sperantei de viata, cresterea somajului in randul persoanelor cu studii superioare, disparitia speciilor exotice, maltratarea cangurilor in parcari, dezvoltarea autonoma a virusilor virali si candida.
Asta daca te uiti la TV, sau mai rau, pe Youtube, la cati inteligenti pe care nu ii baga in seama lumea.
Zaharul se foloseste de secole, nu e un aliment periculos. Doar excesul il transforma in pericol, iar primele "destinatii" sunt obezitatea, poate si diabetul.
Daca "bagi" 4 lingurite de zahar pe zi, nu devii impotent, si nici cancer nu faci.
Alea 4 lingurite de zahar se regasesc in 2-3 cafele, cum multa lume bea.

| RAY explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Asa e, dar creaza dependenta, iar in orice e zahar

| Wr3nch a răspuns:

Eu consum ceva dulce o data la cateva zile si ma simt foarte oklaughing

| RainmakerX a răspuns:

Eu iar am facut abuz de dulciuri sad

| RAY explică (pentru RainmakerX):

Pai cum asa?

| RainmakerX a răspuns (pentru RAY):

Pai am fost plictisit si cand sunt plictisit mananc prostii si pierd timpul sad

| RAY explică (pentru RainmakerX):

Eu azi de ziua copilului am mancat un cozonac de 1700 de cal si o cola de 300 de cal

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Amin, eu am mancat doua meniuri mari de la KFC, stati linisti, nu muriti. Cheat days are fine

| aXy99 a răspuns:

Eu consum o data pe ora si n-am nimic.

| Plato a răspuns:

Nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O data pe luna n-a murit nimeni, nici o data pe saptamana, in unele cazuri, nici o data pe zi. Depinde si de convingerile personale, daca iti propui sa nu consumi dulce de loc si te scapi o data pe luna, atunci vei vedea ce-ai facut ca grav, dar realmente, nu se intampla absolut nimic

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Stiu,dar azi am mancat ma simt aiurea si ploua daca ar fi soare as merge pe jos 10 km

| Catrice a răspuns (pentru RAY):

O sa te îngrași +10kg, nu o sa le mai dai jos, o sa faci riduri, o sa devii obez, nu o sa te placa nimeni laughing

| Catrice a răspuns (pentru RAY):

Numai și numai eu laughing

| RAY explică (pentru Catrice):

Ne uitam impreuna la meci?

| Catrice a răspuns (pentru RAY):

Neinteresant.
Alta întrebare.

| RAY explică (pentru Catrice):

Dupa meci facem un meci noi doi?

| Catrice a răspuns (pentru RAY):

Ăla sună mai bine laughing

| RAY explică (pentru Catrice):

Am invatat sa joc pe pozitii noi

| Catrice a răspuns (pentru RAY):

Aha. Cam pe câte?

| RAY explică (pentru Catrice):

Pe cate permite terenul desigur

| Catrice a răspuns (pentru RAY):

Și dacă terenul e nelimitat?!

| RAY explică (pentru Catrice):

Wow o facem nelimitat, infinit

| Catrice a răspuns (pentru RAY):

Fără număr laughing

| MademoiselleCosmina a răspuns:

Nu,asa consum si eu.
Ma simt mult mai bine de cand am inceput sa mananc mai rar dulce. happy

| Thecurious a răspuns:

Cred ca vrei sa intrebi daca organismul tau va avea de suferit daca consumi dulciuri.
Ei bine, depinde foarte mult de tipul de dulce pe care il ingeri.
Dulciurile rafinate, hipercalorice, procesate sunt, dupa cum bine cred ca stii, nesanatoase.
(Din pacate, copiii au cel mai mult de suferit, cazand prada, foarte usor, marketing-ului. )
Nu stiu ce inseamna "grav" pentru tine.
Recomandat este sa te delectezi cu dulciuri naturale, care nu trec prin procese de prelucrare : mierea de albine, fructele etc.