| timidu89 a întrebat:

Credeți că persoanele cu probleme de sănătate sunt considerate inferioare de cei sănătoși? Ați dori o prietenie cu o persoana cu probleme?

17 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

In tara se discrimineaza mult cei cu dizabilitati desi nu sant inferioare spiritual. La IQ da se considera inferior pentru ca nu poate sa faca ce face un om obisnuit dar sant sanse de munca si viata pentru aia

| timidu89 explică (pentru mgtow):

Nu toți suntem deștepți, de multe ori unul considerat mai prost e mai om ca unul cu facultate sau bogat.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Nu. 2. Da.

| Mosotti a răspuns:

Nu conteaza ca are probleme sau nu, daca nu are probleme care deranjeaza, nu ma int ca are sau n-are probleme, daca are caracter si ceva prin cap, ajunge ca sa fiu prieten/iubit cu acel om.

| timidu89 explică (pentru Mosotti):

Eu cred ca eticheta ți-o pune la cum afla problemele, nu mai contează detaliile. Rar vei vedea o tpa sa aprecieze comportamentul, sinceritatea, ceea ce ești cu adevărat. Indiferent ca arati bine și ai burta sau ești slab și nu arăți bine la chip.

| Mosotti a răspuns (pentru timidu89):

Daca...arati f bine, nu mai pune nici o eticheta, cand i se aprinde indragosteala, nu mai cont nimic, ca dupa ce-i trece poate pune eticheta e alta.
Nu apreciaza sinceritatea, inteligenta si caracterul daca nu e atrasa mult de fizic, indragosteala nu se declanseaza la altceva decat la fizic. Le apreciaza dupa ce e atrasa de fizic, atunci da.
Or mai fi si exceptii, dar putine.

Iar aia ca te indrag de cineva care nu ti se pare frumos constient, se poate intampla cum zice Emma pe alt topic, dar rar.

| timidu89 explică (pentru Mosotti):

Asa zicea cineva ca prima impresie contează, nu ce ai în cap. Și eu refuzat o tipă urata și grasa acum 9 sau 10 ani cred. Deci e posibil sa fie asa cum spui

| Mosotti a răspuns (pentru timidu89):

Nu ca e posibil, e sigur cum zic, realitatea o arata.
Am mai zis pe undeva, aveam un prof de fizica in liceu care era si directorul, si zicea "multe faci cu fizica dar mai multe cu fizicul".
Nu prea intelegeam eu atunci ce vroia sa zica, dar mai in colo am cam inteles, cand am inteles cum merge treaba, legile atractiei.

Daca nu te place si ai multe in cap, zice ca plictisesti, chiar avem aici un caz unde Rozenn prezenta un caz de unu destept care incepea el cu sub din alea academice si plictisea pe femei.
Deci sa lasam vrajeala ca, conteaza ce ai in cap, daca esti un om mediu simplu, ajunge.

Daca te place tare, cont ca ai probleme doar daca o deranjezi cumva, daca nu o deranjezi, n-ai treaba.
Si daca ai un comportament normal la general, nu sa stai toata ziua in pat sau altele.

| timidu89 explică (pentru Mosotti):

Pai stai cu ea în pat de e laughing De ce sa stai singur în pat dacă ai gagica?

| Mosotti a răspuns (pentru timidu89):

Pai daca am gagica stau cu ea seara in pat, facem nebunii, noaptea vreau sa stau lejer in pat si eu si ea in camera ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cei cu probleme psihice sunt stigmatizati și marginalizați nu doar de fete ci în general ca asta e mentalitatea noastră, dar nu mai dacă problemele astea sunt vizibile în societate,adică dacă te comporți ca atare,ești anxios,depresiv,foarte timid si tăcut atunci lumea te simte, își dau seama,spun ori ca esti prost ori ca ești nebun! Nu ți-o zic în fata,dar concluzia e trasa deja și devii aproape invizibil, dar dacă socializezi și ai un comportament ok,nu unul evitant atunci nu își va da nimeni seama, dacă ști sa controlezi bine afecțiunea, ești văzut ca un om normal de societate de anturaj,de familie.
Da,persoanele cu probleme grave psihice sunt marginalizate mai rău decât orice categorie, si prostii sunt văzuți mai bine decât aceștia! Cine spune ca nu e asa e un ignorant, fetele te pot dori dar și ele de teama de a nu fi judecate ca umbla cu un nebun încep sa te evite nu ca nu te place din cauza ca ai probleme de genu',ci de trama de a nu fi judecate considerate proaste de către cei din jur,anturaj. Un om când e bolnav mintal și simptomele sunt vizibile când iese în societate, afara,oriunde,acesta automat e considerat ori prost ori nebun, si devine marginalizat, dar unul care știe sa le controleze prin socializare și încredere în sine acesta se integrează peste tot indiferent de ce boala sufera, sau care clase are terminate; sunt persoane cu facultate care nu se pot integra, adapta, care nu au avut niciodată relații cu fetele de orice fel, și de altfel persoane cu 4 -5 clase care au prieteni,și au gagici,cunosc fete ca ii ajuta papagalul,vrăjeala,știu sa seducă femei cu grămadă, au școală vieții. Nu toți cei care termina o facultate sunt deștepți, degeaba o ai dacă stai nu mai în casa, nu ai relații, nu te poți integra în societate, sau ești prost, daca ești prost e mai rău decât sa fi bolnav mintal ca nu exista tratament pentru asa ceva.
Dar, nu toate sunt la fel, cineva nu va tine cont de părerea celor din jur, și te va accepta asa cum esti daca o iubești și o respecți.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu probleme, nu.
Cu o persoana care nu este sanatoasa si abordeaza chestiunea in mod normal, da.

| elemonis a răspuns:

Buna.
Nimeni nu ar trebui sa se considere inferior sau superior fata de o alta persoana.
Faptul ca cineva are o problema de sanatate nu o face,, mai putin valoroasa".
Cu totii ar trebui sa fim egali.
,, Valoarea" vine din interior, cum este o persoana prin felul ei de a fi, nu din exterior.

| timidu89 explică (pentru elemonis):

Ru știu ca se iau în ras persoanele cu probleme psihiatrice de exemplu. De ce ar lua o fata drăguță și sănătoasă pe unul cu probleme de iubit sau soț? Eu nu vad logica, sa fiu în locul unei fete nu i as da nici o șansă.

| elemonis a răspuns (pentru timidu89):

Eu nu m-am referit la probleme de sanatate care pot pune viata in pericol altor persoane.
Eu am crezut ca te referi la alte tipuri de boli cum ar fi diabet, probleme cardiace, astm etc.

| timidu89 explică (pentru elemonis):

Dacă respectivul a avut probleme și acum judeca cum trebuie, cum poate pune în pericol viata cuiva? Nu am zis ca face crize sau alte prostii.

| elemonis a răspuns (pentru timidu89):

Ai vorbit la prezent in mesajele anterioare nu la trecut.