| MihaiA a întrebat:

A inceput revolutia in Republica Moldova? Va rezista, sau e doar o rascoala, o zvacnire?
Basarabia pamant romanesc! tongue

14 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Draga Mihai... iubesc romanii de peste Prut si ii pretuiesc tare mult...am crescut cu Istoria Romaniei Mari...

Sa le de-a Dumnezeu putere, sa infaptuiasca, ceea ce si-au pus in gand...

Am vorbit, aseara, cu cineva, din tara vecina, o persoana in varsta, si am ramas dezamagita, total, de faptul ca, nu era de acord cu ceea se se intampla la Chisinau, ba chiar ii condamna vehement pe acei tineri, care dau dovada de mult curaj...

Sincer? Nu cred ca vor schimba nimic, desi imi doresc din tot sufletul...

S-auzim numai de bine...

| Parintele a răspuns:

E sigura sansa a moldovenilor sa scape de jugul comunist. Dac o rateaza alta nu cred ca mai vine.Basarabia nu prea e pamant romanesc la origini.

| Ben. a răspuns:

Hai sa gandim q capul si nu q inima. si asa platim cel mai scmp gaz din europa.prefer sa fiu intelept decat erou, ca de eroi e cimitiru plin.

| MihaiA explică:

@ Nogod :
Plai românesc, parte de Rasarit a Tarii Moldovei, a lui Stefan cel Mare, a strabunilor si urmasilor sai, Basarabia a fost anexata puterii rusesti în mod abuziv, la început de secol XIX. Mutând hotarul, împotriva celor firesti dela Nistrul învolburat, strajerul pazitor de veacuri al tuturor navalirilor, si a vitregiilor timpurilor, la Prutul linistit, purtator de datini si traditii românesti, s-a facut nu numai o mare nedreptate, ea este ca o taietura adânca si dureroasa în trupul viu al natiunii române.

În jocul diplomatic al Marilor Puterii, Tarile Române erau sub controlul Portii otomane dar aveau un asa-zis protectorat rusesc în fata ei. În timpul razboiului din 1806 - 1812 dintre Rusia si Imperiul Otoman, la întrevederea din 1808 de la Erfurt, Napoleon I Bonaparte a sprijinit ideea tarului Alexandru I (1801-1825) de a ocupa Tarile Române. Datorita unor complicatii diplomatice si a rezistentei Portii Otomane l-au determinat pe tar sa se margineasca doar la Moldova, pâna la Siret, iar apoi numai pâna la Prut.

În tratativele de pace de la Bucuresti din 1812, purtate prin intermediul bogatului negustor Manuc-Bei, dragomanul Dumitrache Moruzi a fost cumparat cu bani grei de catre rusi tainuind sultanului o scrisoare a lui Napoleon care informa poarta despre începutul campaniei sale împotriva Rusiei. Prin pacea de la Bucuresti din 1812, teritoriul dintre Prut si Nistru a fost anexat de Rusia sub denumirea de Basarabia.

Mentionam ca tarile române au devenit vecine prin Nistru cu rusii abia în 1792 în timpul domniei împaratesei Ecaterina a II-a (1763-1796) sotia lui Petru al III-lea. Dupa ce îsi asasineaza sotul, ea conduce destinele Rusiei si anexeaza de la Polonia Lituania iar de la Turci Crimeea, întinzându-si stapânirea pâna la Nistru.

Traversând un secol, Basarabia înstrainata, cu statut de „gubernie" în cadrul Imperiului Romanovilor, confruntata cu mari incercari de deznationalizare si colonizare cu populatie slava, a stat lânga trupul mamei s-a întristat, a suferit s-a bucurat, a admirat, si a sprijinit asa cum s-a putut, Unirea Principatelor Române, Razboiul de Independenta, declararea României Regat, cu speranta nestramutata ca într-o zi se va întorce acasa.

Evenimentele I-ului razboi mondial, au fost intâmpinate de Basarabia cu dorinta arzatoare de a se reuni în fapt si în cuget cu trupul românesc. A fost prima din provincii care a inaugurat procesul maret de întregire nationala a statului român, astfel ca, in 25 Septembrie 1917, s-a constituit organul reprezentativ numit Sfatul Tarii. Forul coordonator a fost Consiliul Directorilor, iar presedinte ales Ioan Inculet.

Dupa 6 luni de pregatiri febrile, la 27 Martie 1918 orele 5 p. m. a avut loc Adunarea Sfatului Tarii. În sala au fost prezenti toti membrii cabinetului Republicii Moldovenesti, Primul Ministru Român, Alexandru Marghiloman, trimisul special al Regelui Ferdinand, fauritorul României Mari. Într-un entuziasm general s-a declarat unirea Basarabiei cu tara mama.
A urmat o perioada interbelica când România în granitele ei firesti se bucura de respect si consideratie în Europa si în lumea toata.

Dar o alta lovitura, prin odiosul tratat Ribbentrop-Molotov, din Iunie 1940 Basarabia a fost din nou rapita. Îndura arestari, deportari, munci fortate, familii dezmembrate, biserici pustii, cimitire fara cruci.

Sfârsitul anilor '80, vesteste caderea comunismului, iar Basarabia devine independenta. Asa cum era firesc, puterea de la Bucuresti trebuia sa-si aduca fratii acasa. Multumindu-se cu actiuni sentimentale, Basarabia s-a trezit iar singura si parasita. Noi si vechi structuri de tip securisto-comuniste, pun stapânire pe ea.de Sandu Bălţescu

| MihaiA explică:

Nimeni Altu - Fii ai bravilor soldati

Ma-ntreb de ce va bateti joc d-aceasta tara frumoasa
Conducatori lasi, ce n-ati privit in urma voastra
Ati uitat de neamul nostru crestin, ne-ati vandut la strini
Strabunii mei nu le-ar fi dat nici macar un strop de vin
Si venin de ce sa ma-nchin la bani cand am d-atata timp un Dumnezeu
Care m-a binecuvantat si mi-a fost aproape mereu, aproape la greu
Tu de ce taci, si-ti faci aliati doar din interese
Sau mai bine zis, de ce ne pui sa ne sarutam cu toate curvele perverse?
Cand stii si tu ca esti roman si ca nu le pasa de tine,
In mine, creste ura pentru toate natiunile meschine
Nu e bine, imi spune mama mea, dar e bolnava tara mea, chiar si ea
De ce tot facem compromisuri cand Europa nu ne vrea?
De ce sa fim asa? de ce sa stam noi cu capul plecat
Cand suntem fii bravilor eroi ce niciodata n-au ingenunchiat
Ii facem de ****! toate ma fac sa ma-ntreb cine-a bagat frica-n noi
Si de ce fratii mei ma privesc acum cu ochi straini si goi
Dar stiu, ca nu e prea tarziu sa ne facem alt viitor
Stiu ca batranii vor sa ridicam sus sfantul nostru tricolor
Asa ca, fratele meu, ridicate-n picioare pentru onoare
Si fi roman adevarat, chiar daca doare cel mai tare

| MihaiA explică:

@ notme, corect, daca gandim logic. Dar sufleteste, ei sunt fratii nostri.
Ei totusi, sau majoritatea, vor doar beneficiile din relatia cu Romania. Oricum, nu cred ca e revolutie pentru ca am inteles ca au inceput sa plece.

| MihaiA explică:

Batranii de acolo, fara suparare, sunt indoctrinati cu comunism. Viitorul tarii lor sunt tinerii, nu batranii. Intr-adevar, nu fac bine ca fac revoltele astea cu violente, insa nu stiu daca sunt asa multi cei care vor schimbarea.
Probabil alegerile au fost semi-corecte.
Nu cred ca or sa reuseasca sa schimbe ceva... Pacat.

| claudiarebecca a răspuns:

Si eu zic la fel... la cluj a fost o manifestatie la 18:00, in bv s-au adunat 150 de oameni... care inca mai scandeaza: jos comunistii; romania nu uita, basarabia e-a ta; chisinau suntem cu voi; voromir nu uita, basarabia nu-i a ta; acelasi sange, aceeasi tara, romani am fost cu toti odinioara; basarabia e romania; desteapta-te romane; tatal nostru... gata, s-au oprit happy hora unirii pe care m-a facut-o a fost faina

| elinea a răspuns:

Eu sincer as vrea sa reziste si revolutia si oamenii de acolo, ca sunt tare necajiti, dar cine stie? comunistii sunt mai puternici si daca vor rezista vor suferi mult timp de repercursiunile revoltei lor, sa ne rugam pentru ei!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

DA ESTE SI va reszista

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sper sa reziste si sa castige. As vrea sa ii ajutam dar nu putem decat cu marsuri de solidaritate. Nu mai vrem razboi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu cum sa va zic, am tot vazut ca unii afirma fratii nostri de peste prut sau ceva asemanator... dar ma intreb eu, noi intre noi, romanii din romania actuala.mai suntem frati? suntem asa uniti? eu zic ca nu, noi nu mai suntem frati cu noi. d'apoi cu ei. desi imi pare rau de asta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

...eu sunt din Republica Moldova...am fost la proteste... voi nu sunteti informati... e intr-adevar un circ la Chisinau, e un circ facut de Voronin, ne plinge sufletul...va spun sincer, acu e instaurat un regim de dictatura totala, am fost luat de doua ori de politie in plina strada, sunt luati studentii noapte de pe la camine, de la ore vin si ii iau...ma tem sa ies din casa...stim ca nimeni no sa se implica pentru ca in spatele la toate chestiilea astea stau Rusii, dar de Rusii se tem toti acu...aici ne sunt mormintele bunicilor nostri care au murit pentru Romania...stiu ca nu va fi posibila unirea...doar naivii mai cred in asta...si stiu ca ne-ati uitat, pentru ca suntem infectati deabinealea de o ciuma...

Bucurati-va si multumitii lui D-zeu ca la voi acasa, fratilor de peste prut nu vine nimeni sa va nimiceasca pedinauntru...

nu va acuz de nimic, sa fiu inteles corect...ma rog pentru voi... si sa va ajute D-zeu!