| aicinuehi5 a întrebat:

Credeti ca Romania, si poporul roman ar fi fost un popor mai civilizat cu orase mai frumoase daca eram catolicii? Daca ne uitam la orase ca Pragha, Budapesta, eu cred ca da. Voi ce ziceti?

8 răspunsuri:
| clauss a răspuns:

Tine de educatie si nu de religie, noi stim doar de bici si mergem pe conceptia ca face altu curatenie

| clauss a răspuns:

Cati dintre noi romanii se opresc pe strada si ridica o hartie de jos?, in strainatate am vazut

| Laura a răspuns:

Catolicismul e același rahat cu ortodoxismul și cu oricare altă sectă/religie, toate sunt inutile și dăunătoare. Bunul simț nu ține de religie. Uită-te la țările nordice; exemplu: Norvegia. Vreo 75% sunt atei, sunt oameni deștepți, civilizați, corecți; rar găsești pe acolo vreun analfabet.

| Nucreeed a răspuns (pentru Laura):

Ca bine zici...dar astia avand creierele spalate nu inteleg...vor sa ajunga in rai eistraight face

stiinta e prea grea pentru ei asa ca sau dat pe religie e sila moda mai nou

| Nucreeed a răspuns:

Religia e cel mai prostesc lucru care s-a intamplat vreodata pe lumea asta...a innebunit lumea de la ea...se roaga astia sa le de dumnezeu case si masini si isi freaca portofelu de racle. preotii sunt vai de mama lor.

Răspuns utilizator avertizat
| atssuka a răspuns:

Buna! Nu cred ca are religia vreo contributie la faptul ca orasele pe care le-ai enumerat sunt mai frumoase si oamenii de acolo sunt mai civilizati.Cred ca totul depinde de EDUCATIE si de felul de a fi a fiecaruia!

| Ellaelena09 a răspuns:

Sincer nu cred ca are legatura cu religia toate chestiile astea...are legatura directa cu noi si cu cel care ne conduce tara...Parerea mea, nu e vina religiei ortodoxe ca suntem noi necivilizati sau ca avem unele orase mizerabile! Funda?