| MihaiAndrei666 a întrebat:

Credeti ca sinuciderea e un act de lasitate? Doar oamenii slabi se sinucid? Cei prea fragili ca sa faca fata realitatii?

12 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Sinuciderea nu e lasitate, e doar o forma de a propaga acel eveniment ca sa spele creierul uman gen te omori esti un las. Daca te sinucizi nu esti las ai curaj s-o faci pentru ca omul las de obicei nu se sinucide continua sa traiasca si frica e sa se autodistruga.

| whatevernvm a răspuns:

Într un sens poste fi de lașitate, dar pe de alta parte și de curaj

| GabiDumitrescu a răspuns:

NU, absolut deloc. Ai nevoie de curaj si determinare pentru a face treaba asta. Mai ales sinuciderile alea corecte in care nu iei si pe altii dupa tine, gen idiotii care se arunca in aer cu jumate' de bloc sau debilii care intra in altii cu masina.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,doar cei slabi.Cei fragili.E lasitate toată ziua.
Sinuciderea e soluția simpla.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

De asta impingi altii spre sinucidere ca sunt fragili? laughing Si ar trebui sa aleaga solutia grea? I-a imagineaza-ti o "durere" pe care ai simtit-o tu la un moment dat al vietii, intensificata de 100 de ori.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu "împing" pe nimeni.Doar le sugerez fapte altruiste, pentru binele societății.
Dacă ar fi puternici, da, ar alege soluția grea.Calea grea.Dar cum nu sunt, aleg sinuciderea.
Mi-o pot imagina pe a mea si e de ajuns.Dar intensificata de 100 de ori...nu e cazul.Sunt destui care se sinucid fără sa fi avut partea nici măcar de un sfert din durerea mea(care nu e nici ea "wow" in comparație cu suferintele altora)...ce sa mai zis de una mai puternica.
Am empatie, dar dezgustul pentru cei sensibili primează.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Realitatea e subiectiva in functie de fiecare persoana, cum e si definitia de "las" sau puternic.

cred cã oricum oamenii care isi pun capat zilelor nici nu fac parte din "realitate", de asta si o fac pur si simplu sufletul lor nu face parte din corp ca sa poata sa faca chestia asta. Farã nici o problema.

Bine mai sunt si care incearca sa se sinucida din purã dorinta de atentie din partea celorlalti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incercam sa -ti fac si un compliment stii. Ca esti puternica... de unde stii ca n-au avut parte nici de un sfert? Pot sa li se intample la 2 oameni diferiti acelasi chestii, in aceleasi circumstante si sa simta actioneze diferit.
Cei care se sinucid dupã mine, poti sa-i numesti oarecum sensibili, dar chestia e ca nu mai vad nici un viitor in viata lor si li se aplica aceleasi apasari de o grãmadã de ori. Pana cedeaza psihic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Un compliment? Mersi.Le ador.
Unii au avut parte de mai mult, altii de mai puțin.Aia care se sinucid din motive banale au luat o decizie extrem de înțeleapta.
Da, nu mai văd niciun viitor in viața lor.Si? N-au decât sa si-l construiască ei.Viitorul nu e la toți comoara de la capătul curcubeului.La unii e obscur si e nevoie de multă munca ca sa îl modelezi cum vrei.Sa-l "luminezi". Plus ca la unii viitorul negru e consecință faptelor lor.Sa fugi de responsabilitate si sa nu-ți asumi faptele e in mod clar p dovada de lașitate.
Dreptul? Nu știu.Nu țin cont de asta.Dar de ce sa nu-l aibă? Nu-mi schimb părerea asta in funcție de cum bate vântul.Cand am avut eu gânduri sinucigașe, am fost lașă. Daca m-as sinucide, as fi lașă.La fel cum sunt si ei.Nu-s atat de ipocrita ca sa-i etichetez asa numai pe ei.

| Arrakis a răspuns:

Lasitatea e doar cand fugi de responsabilitati. Nu toate sinuciderile rezulta din lasitate, unele sunt si din prostie crasa, iar altele chiar din fragilitate (nu exista sprijinul emotional necesar ca evenimentul sa n-aiba loc).