| lifeistough a întrebat:

Numai oamenii slabi se sinucid; sunteti de acord?

8 răspunsuri:
GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Nu sunt de acord, sunt situaţii şi situaţii chiar ţin minte că îmi povestea ieri cineva că era o familie, mama murise din cauza unei boli aşa ceva şi băiatul de atunci a început să bea plus mai aveau alte probleme cu bani etc. Şi şi-a pus funia să se spânzure dar a fost împiedicat de tatăl lui. Peste 1 lună băiatul merge şi-şi găseşte tatăl spânzurat de funia pe care el a pus-o atunci. Sunt unii oameni slabi aşa e şi în majoritatea cazurilor cei slabi se sinucid. Dar sunt situaţi în care pur şi simplu nu ai de ales şi ajugi să-ţi dai seama că poate mort ar fi mai bine. Erau nişte versuri la o melodie care spuneau că trebuie să ai curaj ca să trăieşti, nu ca să te sinucizi şi în unele cazuri chiar aşa e. Mă rog, aici fiecare avem opinii diferite.

| User a răspuns:

Da.

| gabriela a răspuns:

Corect. Se poate suporta orice durere, dezamagire, pierdere. orice! Omul care gandeste pozitiv nu se impiedica in prag, nici cu vorba nici cu fapta.

| nobody_9468 a răspuns:

Numai oamenii care simt ca nu mai au viata se sinucidstraight face.

Bafta.

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Instinctul de conservare este mai puternic decat vointa cuiva. Este probabil cea mai puternica forta a naturii, acea forta care determina viata sa se mentina, deci nu sunt de acord. Oamenii slabi sunt cei care nu reusesc sa ia decizii fiind subjugati de forta imprejurarilor. Sinuciderea voluntara ( nu daca esti drogat si cazi peste balustrada ) este o anomalie in natura oricarui organism viu.

| Eff a răspuns:

Nu numai oamenii slabi; si oamenii egoisti.

| oblivion95 a răspuns:

Nu! unii oameni (putini) se sinucid si pentru ca vor sa vada cat mai curand cum e "dincolo", altii pur si simplu nu vor sa traiasca mult, mai ales batranetea ( asta o sa fie si motivul meu)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alisea: in general se sinucid oamenii care nu prea se confrunta cu necazuri in viata, pentru ca astfel de oameni nu prea stiu cum sa treaca peste necazurile vietii, de orice fel.Multi spun ca oamenii care se sinucid nu sunt in toate mintile, dar eu nu cred ca e adevarat.Cu cat te lovesti de mai multe ostacole in viata si reusesti sa le depasesti, cu atat devii mai puternic.Pana la urma sunt de acord cu tine.happy