| anonim_4396 a întrebat:

De ce se sinucid oamenii? Ce credeti ca se intampla cu ei(dupa ce mor)?

13 răspunsuri:
| thegatekeeper a răspuns:

Exista o multime de motive care ii imping pe oameni la sinucidere, de la dezamagiri in dragoste, neintegrare in societate, neintelegerea si respingerea perioadei in care s-au nascut, lipsa posibilitatilor financiare, un handicap fizic sau psihic, un eveniment ireversibil peste care nu pot trece si pe care nu il pot accepta si asa mai departe. Cat despre "locul" in care ajung dupa ce mor, nu ma pot pronunta, dar personal pot spune ca nu cred conceptele de Rai si Iad. Imi inchipui ca nu vor ajunge intr-un loc anume, dar ca nu vor avea pace si nu vor putea fi impacati cu ceea ce au facut si cu decizia luata, presupunand ca exista constienta dupa moarte.

| Jameson a răspuns:

Buna. Se sinucid pentru ca sunt prea slabi si nu accepta provocarea si jocul vieti. Sunt niste oameni slabi si lasi care vor sa evadeze in iad din pacate. Mult succes...

| DDCC a răspuns:

Mi-am amintit de răspunsul pe care l-am primit la întrebarea asta http://www.tpu.ro/......laturi-de/

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt foarte multe motive pentru care o fac, dar am putea să îi încadrăm în două categorii ( îmi asum riscul unei generalizări ):
1. oamenii care o fac pentru că sunt prea slabi şi nu pot rezista unei dezamăgiri de oricare ordin=>selecţie naturală.
2. oamenii care o fac pentru că nu au prins gustul.
Imaginează-ţi întreaga existenţă ca pe o carte al cărei gust îl prinzi sau nu îl prinzi. Nu îl prinzi, nu-i nicio tragedie.

După ce mor oamenii se întâmplă să fie Game Over şi îi mănâncă viermii. Sfârşit.

| jrockfreak a răspuns:

Motive de suicid s-au spus destule, asa ca nu zic nimic, insa eu sunt catolica si mi s-a spus ca cei care s-au sinucis nu ajung in Iad (unii) pentru ca intr-adevar trebuie sa fii foarte zbuciumat ca sa iti iei viata si pe urma te trezesti in Iad cu si mai mare bai. La noi asa e ca exista un loc pentru acestia, doar ca nu e deloc placut. Cica cel rau te pedepseste aruncandu-ti in fata pe cei de pe pamant care se intreaba cu ce au gresit de s-a sinucis si ii arata cum unii se pierd din cauza suicidului cuiva. Sau mai este si asa ca sufletul este chinuit atata timp cat mai trebuia sa stea pe pamant. In fine, detalii. Ideea este ca noi credem in mila lui Dumnezeu ca ii va cruta intr-un fel pe cei care facut acest gest extrem. La urma urmei, ce fel de Dumnezeu bun si altea alea e daca doar te arunca in Iad pentru ca nu ai putut sa vezi bucuria in viata?

| OaiaNinjalău a răspuns:

Pai majoritatea sunt prea incarcati emotional, sunt abuzati fizic/psihic, sau nu au toate tiglele pe casa (au pasarele)
Pai cred ca singurul log potrivit pentru ei este iadul. Ca de... Dumnezeu trebuie sa-ti ia viata, nu tu singur!

| Dariusuu a răspuns (pentru OaiaNinjalău):

Și dacă e o persoană bună la suflet care face doar bine și se sinucide de ce e trimisă în iad?

Unde mai există dreptate?

| hamsterita29 a răspuns (pentru Dariusuu):

Din cate stiu eu, e cel mai mare pacat sa te sinucizi, pentru ca Dumnezeu ti-a dat viata, si numai El poate sa o i-a si inapoi.

| OaiaNinjalău a răspuns (pentru Dariusuu):

In zilele noastre nu mai prea exista dreptate.
Sinuciderea=crima
Crima=mare pacat
Acea sinucidere... amana intr-un fel toate acele fapte bune.

| Dariusuu a răspuns (pentru hamsterita29):

Mai mare păcat decât să faci crimă?

De ce să-mi prelungesc viața dacă pur simplu vreau să-i pun punct?

| daniela281 a răspuns:

Cred ca si tu înțelege de ce oamenii se sinucid, dar după ce ei mor fireste ca ajung in iad. Cineva din cei care ți-a răspuns a spus ca ei suferă si tot ei sunt pedepsiti, ideea e ca indiferent prin ce greutati treci, Dumnezeu nu- ți da mai mult decât poti tu sa duci, faptul ca ești nemulțumit de viața pe care o ai este o jignire pentru cel care te-a creat.

| spunemi a răspuns:

Religia crestina Domnul ne da viata tot El ne-o si ia. Nimeni nu are dreptul sa se sinucida sau sa omoare pe altii. cei care fac lucruri de genul acesta ajung in iad.