| alexandradlr a întrebat:

Credeți că sunt o depravată dacă ascult manele?

19 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu. Dar nu stii ce inseamna muzica buna.

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Nu. Fiecare asculta ce ii face placere.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu are legătură.
De obicei, manelele sunt preferate mai mult de rromi și de cei cu studii minime.

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru floresdemayo):

El nu are studii medii.Noi poporul avem toleranță și acceptăm ce nu trebuie și ne dezgustă chestii care de fapt ar trebui apreciate.Nu genul muzical ascultat definește un om ci felul cum tratezi oamenii din jurul tău.

https://youtu.be/GgetJ8Qsaoo

| floresdemayo a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

DIn contră, genul muzical, vocabularul, vestimentatia (in special, stilul pe care il adoptă) spun câte ceva despre un om. E tot o forma de limbaj.
Faptele bune, intr-adevar, te deosebesc ca om, de restul semenilor.
Gandhi zicea și"măreţia unei naţiuni poate fi judecată prin felul cum îşi tratează animalele."

Iar in filmuletul tau, in general, cred că toti au dansat, ori au ascultat manele in viata, fie că muzica răsuna din masina cuiva, fie că se auzea prin peretii vecinilor, fie răsunau de la o stână, fie la o nuntă la care erai prezent.
In viata, trebuie sa faci si compromisuri. happy
Nu inseamna ca le si accepti când esti doar "tu cu tine", in intimitatea camerei tale. Atunci, asculti ce iti place ție, nu altora.

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru floresdemayo):

Da totul însumat ne definește ca persoane, ca oameni. Însă ceea ce ne diferențiază este felul cum mă comport cu cei din jur. Uite exemplu președintele țării noastre.Deși în particular nu cred că ascultă el manele, dar chiar dacă noi îl vedem tot timpul aranjat, o persoană prezentabilă de altfel, doar că se dă de gol atunci când deschide gura și tot el este cel care pomenește de educație.Are o atitudine sfidătoare, de superior, de nesimțit, de nepăsător.De ce a aspirat la această funcție dacă nu are dragoste față de popor? Clar că doar pentru foloase materiale.Eu aș spune așa privește la conducătorul unei țări și dacă el la rândul lui este corupt atunci să nu te mai mire de felul cum vei fi tratat de subalternii săi.

| floresdemayo a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

Nu discut politică și nici religie, pe site.

| relian a răspuns (pentru floresdemayo):

Si daca omu asculta muzica la radio,deci fara sa vada pe cel care cinta,atunci cum este?
Deci o muzica care suna bine este binevenita oricui,deci daca tie iti suna bine o melodie,, muzica, versurile, aia nu arata nimic despre tine, deci este o forma de limbaj cum spui, dar nu arata felul in care te imbraci, gindesti si ce ai mai spus.
Eu cred ca gresesti.sint manele sau cum le mai zic oamenii bune, adica si ca muzic a si ca versuri, deci nu poti sa spui toate melodiile alora is naspa.
Unde pui muzica, vocea celui care interpreteaza.Pai manelistii aia ce spui tu casx naspa, le da clasa 'artistilor " alora ce va plac voua, care de fapt cinta calculatorul pentru ei, dei pui sa cinta live citi din artistii preferati de voi, nemanelisti au voce? 1% mai putin sau citi?laughing

Sa fim seriosi. Apoi unele melodii maneliste,muzica e luata sau preluata de la altii pe care lumeai place,deci pana la urma conteaza cine interpreteaza nu cai muaica buna sau proasta laughing

Multe manele au miuzica o combinatie de muzica orientala,cu mai stiu eu ce alt gen,alteori luata de la romani chiar,muzica si clasica si ce baga aia acolo,ei in cazul ala is un fel de DJ laughing dar stai ca astia is tigani,deci nu se pune,is falsi, pai ce se compara cu DJ peste prajit laughing

Sint melodii naspa la manelistii, dar din cate se obsv se taxeaza daca sar gardu, dar sunt melodii si la alte genuri muzicale ca si manelele laughing dar nimeni nu spune nimic.
Unde pui ca si altii vazuti f bine preluau melodii de la altii, dar erau vazuti bine.
Pitis de exemplu ce ai de sp[us despre el? Toata lumea numa vorbe de lauda.Dar si ala interpeta melodii preluate.

Faptul ca ala e tigan si altii is albi aia face diferenta. Faptul ca un alb asculta manele, nu arata ca este un om rau, sau slab ca inteligenta.Ma mira faptul ca tu judeci oamenii in felul asta. Aveam pretentii la tine, dar asta e cunosti un om atunci cand apare momentu, cand este pus in fata unei situatii happy
Gandhi ti se pare ca era cineva wow, mie nu.Deci care asculta manele is inferiori laughing e bun si asa. Uite ca si eu am ascultat manele, iar daca aud o melodie si imi place cum suna, chioar daca este manea ce spui o ascult.
Apropoo, am facut si eu o scoala, adica mai mult decat un liceu si sunt alb. Numa bine

| floresdemayo a răspuns (pentru relian):

Audiție plăcută!

| anonim_4396 a răspuns (pentru floresdemayo):

Nu e adevărat,majoritatea românilor asculta manele, m-am uitat pe TikTok și ogramada de românce și de români asculta muzica asta imbucsita. De ce crezi că e in trending mereu maneaua? Că în țara sunt mai mulți români decât rromi,până și limbajul rromilor l-au preluat,daca tu crezi că românii sunt o nație civilizata înseamnă că nu ai fost in Olanda,țările suedeze,Japonia,acolo sunt oamenii civilizați și educați,romanul își face nevoile fiziologice pe unde apuca,așa ceva nu o sa vezi niciodată în Olanda. Mie nu prea îmi plac românii și rromii sunt imparțial, îmi place să țin cu adevărul, bine nu toți românii și țiganii sunt niste gunoaie, sunt și oameni faini, dar nu la orice colt.

| floresdemayo a răspuns (pentru anonim_4396):

Si de ce săriți ca puricii?
Dacă citeai cu atentie, ai fi vazut ca am scris "mai mult de", nu "doar de".
Sunt si romani destui, consumatori de acest gen muzical (si aici, tind sa cred ca cei mai multi dintre ei sunt cei din clasa "muncitoare", oameni care lucreaza in productie, in constructii, pe șantiere, la salubritate etc)
Pot fi si școliți care asculta, chiar absolventi de Spiru Haret ( ori, de ceva identic), nu-i exclus.
Distractie ieftină si manele sa fie (pentru unii)!
Nu stiu cum e in Olanda, dar eu cred ca fiecare țară are "gunoiul" ei, la marginea oraselor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru floresdemayo):

Niciodată nu o sa ajungem la nivelul lor,a Olandezilor,suntem un popor de manelisti,bârfitori, hoți,corupți,ne știe toată Europa și nu doar din cauza rromilor că și românii fac ogramada de pozne pe dincolo. Pe TikTok am văzut cum sta treabă,acolo stau majoritatea românilor și a țiganilor,am văzut ce nivel de educație avem,și cu studii sunt tâmpiți și manelisti nu doar cei ce lucrează prin fabrici. Poți să spui că tu ești o româncă adevărată,educata,civilizata,dar semenii tăi, majoritatea sunt niste primate, neanderthalieni, ca aia se comporta in societate
Romanii nu mai sunt civilizați și educați ca pe vremuri când aduceau prestigiu țării prin Mihai Eminescu și mulți alții, acum multi români sunt la fel ca rromii, educație 0

| floresdemayo a răspuns (pentru anonim_4396):

Poate că suntem un popor needucat, in comparație cu alții.
Nu-i prea stiu pe ceilalti, ca să pot face diferența.

| anonim_4396 a răspuns (pentru floresdemayo):

Eu am fost in multa tari și așa oameni primitivi ca ai noștri să râgâie sa flegmeze din fundul grădinii,sa își facă nevoile fiziologice pe unde apuca nu am văzut,dar răutatea e problema,bârfele,prejudecățile, mentalitatea, știm numai să judecam și să bârfim, sa luam în derâdere oamenii care chiar sunt buni și să fie respectati ipocriții, oamenii cu 100 de fete. Ești româncă,te înțeleg,îți iubești românii,dar atâta răutate,invidie și barfe nu am văzut la nimeni. Am mai zis și o mai spun,nici țiganii nu îmi plac,ăștia nici atâta nu îmi plac deși nu toți sunt la fel,eu sunt imparțial.
Eu as pleca undeva sa nu mai vad români si ciori,sa vezi pe dincolo ce se tem românii între ei de nu ai văzut așa ceva,adică se feresc unii de alții. Am iubit și eu românii până să nu vad cat sunt de rai și de reduși,nu poți să îți spui o problema nimanui că imediat te barfeste și te judeca. România e tara in care oricât de bun ai fi tot de prost ești luat și ridiculizat, bârfit, unde omul bun este batjocorit! Eu sunt un om tare bun in viața de zi cu zi și sunt în măsură să spun toate astea, efectiv mi scarba, nici relații parcă uneori nu mai pot sa îmi fac că mi scarba de români și de țigani

| anonim_4396 a răspuns (pentru floresdemayo):

E bine că mai există și oameni buni, valoroși dar îi găsești rar! Acum că ascultă manele nu e o problema că nu muzica ne definește ca oameni ci comportamentul

| Dismally a răspuns:

Depravata nu dar ai gusturi proaste la muzica big grin

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Nu.Depravat ești doar atunci când faci rău celor din jur prin comportamentul și felul tău de a gândii ca om.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din păcate da!

| ionur a răspuns:

Posibil cine știe.