| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca toti care merg la biserica si se recomnada ca fiind "credinciosi", chiar cred in Creator sau doar le e frica sa nu ajunga in iad...Ca am intrebat-o intr-o zi pe nasa-mea:"Crezi in Dumnezeu?"Iata ce-mi zice ea:"Pai, cum sa nu cred, daca altii zic ca exista, vrei sa ajung in iad, ca o pagana? Trebuie sa cred".

Răspuns Câştigător
| antonemarian a răspuns:

Salutare. Hai sa iti zi eu ceva. Eu nu ma iau dupa unu sau altu, ce zice el. Eu stiu ca exista, desi nu ma duc la biserica. De fapt nu am mai fost de prea mult timp. Important e sa crezi cu sufletul ca exista. Nu este nevoie sa mergi la biserica "ca o obligatie" fata de Dumnezeu...asta e parerea mea. Acela este credincios, care crede din adancul lui ca exista dumnezeu [TWINK]. Parerea mea, ca multi dintre cei ce merg la biserica ei nu o vad ca pe o obligatie, dar subconstientul lor o vad ca pe obligatie...crede-ma. Acum fiecare face cum crede el. Sper sa te ajute ceva de aici.winking

8 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

A crede nu inseamna neaparat sa te duci la biserica ci sa simti ca exista. Deci fiecare face cum crede si simte ca e mai bine.

| BUBULINA a răspuns:

Dar tu?
las'o pe nasa ta
tuuu?

| Puiutz a răspuns:

Tzau:*:*
Hmm.scuze.dar nasa ta nu gandeste bine deloc! nu e asa.
Dumnezeu exista. el ne aduce toate bucuriile.si tot eu cred ca totul ne-a fost scris de dinainte.acolo sus. undeva. mereu cand ma rog la Doamne Doamne.ma ajuta.si la fel si cu restul. precis te rogi si tu. si atunci Dumnezeu nu uita de tine. te va ajuta! Asa face cu noi toti. sa crezi in EL!
pup male:*.

| Ben. a răspuns:

Pai, daca le e frica de iad inseamna, ca au acceptat tot pachetul.cand refuza sa mearga in iad, inseamna ca vor sa ia liftul in directia opusa.multi oameni primesc parerile celor cei inconjoara fiindca nu au de ales.nu pot auzi o opinie diferita.fie ca nu exista in mediul lor cineva cu vederi diferite, fie cultura si educatia ii impiedica sa perceapa o idee contra curentului local. exista si cei care intr-un moment de cotitura din viata lor au inghitit explicatia :"asa a vrut D-zeu!". mintea lor e supusa la un nivel de stress asa de mare, ca e mai comod (ca un sistem de refulare) sa intre intr-o spalatorie de creiere din care -si scot popii, rabinii, mulahs, pastorii si alti paraziti, veniturile nedeclarate la fisc.

| adyth a răspuns:

Ouch. a durut
inseamna ca nasa ta chiar nu prea are nici un Dumnezeu.(daca ma intelegi... fara ofensa!)
Eu ma duc la biserica sa ma rog, pentru mine si familia si prietenii si scoala mea...si de ce nu.pentru noi toti
Cred in cineva acolo...cred in Dumnezeu.chiar daca, nu ar fi musai asa cum este El prezentat in Biblie. Insa nu cred in toate balivernele astea...
adica...sa zicem, cred in felul meu.
Multi merg la biserica de frica...si doar atunci cand sunt la pamant si au nevoie de un miracol. apoi uita.
trist sa vezi asa ceva.
Eu recunosc ca sunt o vaca, mereu zic ca ma duc.si niciodata nu ajung... de cand ma intrat in vacanta. mi'e sila sa ma trezesc dimineata straight face sa'mi fie rusine.
In timpul scolii. e si mai si. dar parca tot imi faceam timp.

| greg a răspuns:

Zicea Ioan Gura de Aur ca cei care nu se gandesc la Iad, vor ajunge in el.

| Ralux a răspuns:

Ce a spus antonemarian este total gresit happy el spune ca credinta este din suflet dar nu e asa.sa te duci la biserica nu e o obligatie, sa te duci la biserica este pentru ca vrei si vrei sa te rogi, sa pupi icoanele, sa te inchini si sa asculti slujba. Mie imi place la sfarsit cand preotul predica si vorbeste despre Isus sau sfantul sarbatorit si povestea sa.Este foarte interesant. Dar se spune ca cei care zic "cred in dumnezeu" dar nu fac nimic este ca si cum nu cred.Este o vorba: "este ca si cum un om ar traversa marea dar nu ajunge niciodata la mal" sau ceva in gen...
trebuie sa mai faci si fapte pentru a-ti demonstra credinta.cum ar fi faptele bune...cand vezi si tu un sarac pe strada sa ii dai cat ai chiar daca cu banii astia trebuia sa cumperi paine...sau sa donezi haine si lucruri famililor nevoiase...sa tii post cand poti...sa te duci la biserica etc.
asa pot spune si eu "am credinta" dar ce, inseamna ca este adevarat?
cei mai multi sunt cu frica de dumnezeu dar nu neaparat pentru ca l-ar iubi sau pentru ca ar crede cu putere in minunile sale ci doar din frica de a nu ajunge in iad.si mie mi-e frica de dumnezeu dar in acelasi timp il iubesc si merg la bisericathinking incerc sa ajung in fiecare duminica si am fost si ieri desi era luni ca a fost sarbatoare mare: sf ilie.si ma rog seara mereu...
uneori crezi ca d-zeu te lasa de izbeliste(si eu in unele momente dificile am crezut asta) dar odata si odata tot te ajuta si la fiecare pas este alaturi de tine. dar te pune la incercarethinking sa vada daca dupa asta mai crezi in el... apoi daca credinta ta va fi puternica va face o minune si te va ajuta...si chiar daca pentru unii nu e totul roz...trebuie sa va bucurati de tot ce v-a dat d-zeu...adica: casa, masa, haine, bani etc.happy adica nu traiti pe strada ca altii sau o duceti greu, nu?
si unii oameni sunt nerecunoscatori...se roaga cand au nevoie apoi...nu happy
deci nimeni nu e "sfant" ducandu-se mereu la biserica si facand fapte bune etc. nici eu nu sunt...am facut si eu greseli in privinta asta dar incerc sa recuperez...
stiu o poveste legata de astahappy: un inger s-a coborat pe pamant si l-a luat cu el intr-o calatorie pe un batran care vroia sa afle de ce se intampla asa cu judecatile lui d-zeu? au poposit la o casa de saraci dar saracii au fost buni si le-au dat din putinul lor...la miezul noptii ingerul l-a sculat pe batran si i-a zis hai sa plecam...si a dat foc la casa saracilor...batranul a intrebat revoltat: daca esti inger de ce ai dat foc la casa celor care au fost buni cu tine? si a spus : ziua urmatoare ei vor sapa ca sa isi faca o noua casa si vor da peste o comoara ce ii va scoate din saracie.Acum intelegi judecatele domnului?

Ce aveti de spus?:-s

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

A crede nu inseamna sa face x sau y, daca ai credinta sufleteasca este de ajuns nu trebuie nici biserica nici popa!