| soimos a întrebat:

Oare cei mai credinciosi crestinii bigoti nu sunt cei mai mari pacatosi, tocmai prin faptul ca s-au botezat la o biserica crestina in numele lui Christos si nu al lui Dumnezeu?

a) Ce pacat mai mare este decat acela de-al blasfemia pe Dumnezeu spunand ca are un Fiu care este Dumnezeul junior?

b) Oare nu este un p[acat sa-l credeti pe Christos un alt Dumnezeu atunci cand Dumnezeu este unic si singur?
Va rog sa nu veniti cu bazaconii gen "Treimea" decat atunci cand aveti si dovada Biblica in care se specifica explicit ca Dumnezeu avea un fiu (Dumnezeu Fiul) inca inainte de a se naste Isus, si in care sa ni se explice Biblic cum Treimea a "altoit-o" pe Maria de s-a nascut tocmai acela care a "altoit-o"!

c) Ce pacat mai mare este decat acela de a te urina pe Legile Lui (cele din Torah) si iata ca crestinii urmeaza "legile" lui Pavel in loc de a urma Legile lui Dumnezeu!

Credeti ca in aceste conditii in care crestinii isi bat joc de Creator, acesta ii va mantuii?
Ptr ca singurul mantuitor este chiar Creatorul si nu Isus si asta o vedem spusa chiar de Creator aici:

Voi sunteţi martorii Mei, zice Domnul, şi Sluga pe care am ales-o, ca să ştiţi, să credeţi şi să pricepeţi că Eu sunt: înainte de Mine n-a fost Dumnezeu şi nici după Mine nu va mai fi!
11. Eu, Eu sunt Domnul şi nu este izbăvitor afară de Mine!

4 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Dar Dumnezeu a trimis pe Fiul Sau ca sa moara pentru noi. Căci El a primit de la Dumnezeu Tatăl cinste şi slavă, atunci când, din slava minunată, s-a auzit deasupra Lui un glas care zicea: „Acesta este Fiul Meu preaiubit în care Îmi găsesc plăcerea."

| William a răspuns:

Iisus Hristos este Dumnezeu Fiul. Deci nu este niciun pacat.

| TheAce a răspuns:

Prietene, religia e un bullshit in general. Si da, poti fi mantuit atata timp cat crezi in Dumnezeu. In primul rand pentru ca din pacate esti indoctrinat intr-o anume religie sau alta de cele mai multe ori fara voia ta si necesita capacitati intelectuale mari de tot pentru a putea intelege asta. Dumnezeu nu tine cont de religie, sex, culoare si asa mai departe...Asa ca stai linistit. Stii vorba aiaȘ bunul crestin e acela care la finalul zilei a facut mai multe fapte bune decat cele mai putin bune.Ala-i bunul ''crestin''. Restu-i cancan.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu-mi pasa imi pierd timpul