| anonim_4396 a întrebat:

Este adevarat ca notele de la scoala nu reprezinta inteligenta, nu?

22 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

In mare parte da. Totusi, sa nu te consideri destept daca iei numai 4 si sa nu folosesti asta ca un argument atunci cand te cearta parintii. Nu faptul ca ai avut 10 la matematica, fizica, informatica te face inteligent, ci faptul ca stii sa scrii corect gramatical, ai cunostinte in mai multe domenii, ai o cultura generala dezvoltata si te pricepi foarte bine la meseria pe care ti-ai ales-o.

| RAY a răspuns:

La cum e scoala din ro reprezinta cine e mai bun ca papagal atat

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Exact

| aXy99 a răspuns (pentru RAY):

Nu neaparat. Majoritatea nu sunt in stare sa invete logic si apeleaza la mecanicism.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Mihai stiinta trebuie sa o iubesti nu sa o urasti, scoala din ro promoveaza ura fata de a invata, curiozitatea este motorul cunoasteri, recomand scoala discovery

| RAY a răspuns (pentru aXy99):

Depinde de materie, cu adevarat asa e

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Nu o ursac, am vrut sa va vad parerile. Nu am probleme cu invatatul. =)

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Exagerezi un pic...

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Razvan la faza cu papagal nu am vrut sa spun ca toti copii sunt papagali care au note mari si uni., sunt si copii inteligenti., tie isi place sa inveti?

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Dah.

| T0T a răspuns:

Nu reprezintă inteligența în totalitate însă dacă ești chiar prost vei avea dificultăți să iei note mari chiar și dacă te străduiești. Eu văd că pentru obținerea unui anumit rezultat efortul depus este invers proporțional cu inteligența și cu capacitatea de memorare. Adică îți dai seama de cam unde te situezi raportându-te la cât de mult te chinui pentru un anumit rezultat. Un om care nu are cine știe ce intelect sau memorie va munci mai mult. Însă chiar și așa e greu să știi că un rezultat bun fără să stai 24 din 24 cu cartea în față e un rezultat al inteligenței tale. Dacă ai memorie bună nu înseamnă neapărat că ești inteligent iar dacă reții mecanic mai ușor ai și șanse mai mari să reușești la școală mai ales că la școală se pune accentul în primul rând pe învățatul mecanic, sau papagal, așa cum zice ray. E greu să spui că și înțelegi într-adevăr ce e acolo căci școala omite multe detalii și ca să zici că înțelegi e nevoie și de ceva efort individual(căutând și prin anumite materiale ce nu țin neapărat de lecția predată la școală).

| aXy99 a răspuns:

In mare parte nu, dar daca nu esti in stare sa iei note decente, inseamna ca esti nepasator, dezinteresat sau incapabil.

| CleanHeart a răspuns:

Da,sunt multi copii inteligenti care au note slabe la scoala.

| Roxin a răspuns:

Notele nu reprezinta inteligenta, doar iti deschid niste drumuri cand vine vorba de mers mai departe. Vrei sau nu, conteaza la admitere pentru liceu, facultate, etc.
Inteligenta reprezinta ce stii sa faci cu ceea ce ai invatat, daca ai invatat ceva, desigur.

| leapșa a răspuns:

Da, este adevarat.
La scoala conteaza mult tipul de predare, profesorul, daca acesta are sau nu favoriti.
Multi elevi invata mecanic si nu de placere, iar altii retin totul din clasa, fara a mai fi nevoiti sa citeasca acasa.
De asemenea, conteaza si materiile care sunt predate la scoala.
Un elev inclinat spre stintele reale nu va fi atras de cele umane si invers.

| Valentinaldoilea a răspuns:

Nu, pentru ca acum multe note mari se cumpara.

| AnoAnonima0 a răspuns:

Da.Poti sa te gândești cu ce te ajuta așa mult notele alea in viitor caci trebuie doar să îți termini școala pentru diploma aia și atat.Degeaba ești primul din clasa daca nu știi să te descurci in viata scoală vine și pleacă.

| anonim_4396 explică (pentru AnoAnonima0):

Ai dreptate!

| AnoAnonima0 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mersi

| DamianTPU a răspuns:

Nu, nu neapărat.
Deoarece poți lua note mici din 2 motive :
1. Nu ai invățat lectia de zi.
2. Ai făcut gălăgie, ai deranjat profesorul. Nota care poate veni si cu un punct scazut la purtare.

| Rm12 a răspuns:

Ba da. Atunci cand notele tale tin de faptul ca nu stii nimic sau stii totul, reprezinta vreo 50% din inteligenta. Nu folosi "notele de la scoala nu reprezinta inteligenta" ca scuza sa ai note mici. "Inteligenta" cuiva e formata 50% din informatiile pe care le detine, si 50% din esenta ei, gandirea. Ai nevoie si de cunostinte sa fii inteligent, din cunostinte din cat mai multe domenii. Adevarat, sunt oameni destepti si fara scoala care au invatat multe, respect oamenii gen, insa asta nu e o scuza sa nu inveti.

| Patricia_Hadarig_1997 a răspuns:

Notele de la scoala reprezinta faptul ca ti-ai invatat pe de rost ce ti-au spus profesorii, iar inteligenta reprezinta faptul ca te poti descurca singur fara ajutor si ca de asemenea constientizezi multe dintre greselile pe care le-ai facut.