| RAY a întrebat:

Credința este doar o forma de convingere in lipsa unei dovezi?

Conform Wikipedia da, conform vouă ce înseamna credința?

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

E reala dar nu se aplica la toata lumea, la noi in tara fac misto bisericile de oameni cu banii doar un popa a adunat pana acum o suma mare si a facut o casa pentru cativa copii si o baba din cauza ca a fost distrusa de vremea rea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai dovezile sunt destule de la istoria religiilor pana astazi la filozofi/shamani/neurologi/psihologi//"drogati" care si-au Dedicat viata spiritualitatii/oameni care au avut experiente(de moarte) in afara corpului.

Ca majoritatea au credinte oarbe in Biserica din ziua de azi, sau nu inteleg ce li se explica e Alta poveste.

| xByte a răspuns:

Desi multi nu realizeaza, a crede si a stii nu sunt tocmai diferite.

Tot ceea ce stii este de fapt tot ceea ce crezi ca stii, din moment ce nu te poti opri din a fi tu.
In momentul in care spui "Stiu ca..." tu de fapt crezi ca stii ca...

Si asta datorita faptului ca singurul mod prin care te poti raporta la tine insuti, este prin ego/imagine de sine. Insa imaginea de sine este doar atat, o imagine. Nu este adevaratul tu. Nu ai cum sa te intelegi la fel cum focul nu se poate arde.

| RAY explică (pentru xByte):

Alooooooooo a crede inseamna a avea o convingere pentru ceva in lipsa unor dovezi, a stii inseamna a cunoaste, a putea dovedi, cum sa nu fie diferite

| xByte a răspuns (pentru RAY):

"A stii inseamna a cunoaste"
Tot ce mi-ai spus au fost cuvinte despre cuvinte, din moment ce "a cunoaste" nu este decat un alt mod de a spune "a stii" si vice versa.

Cat despre "a putea dovedi", ei bine acel verb nu este sinonim cu "a stii", acest lucru fiind valid atat la nivel lingvistic cat si practic.
Ca si exemplu practic : este larg acceptat faptul ca pamantul nu este plat, drept urmare toti stiu acest lucru, insa foarte putini pot sa o si dovedeasca/argumenteze. Nu este asta un fel de credinta prin sine?

| RAY explică (pentru xByte):

Nu este un act de credinta pentru ca se poate dovedi asta

| Bozgi200 a răspuns:

Cine a creat Biblia a fost un geniu.Am văzut un reportaj in care credința foarte tare in ceva iti poate vindeca trupul, e o chestie psihologică, daca ar exista doar un singur Dumnezeu atunci de ce sunt enșpe mii de culturi, îmi dau și eu cu părerea acum. Nu spun că există sau nu nici eu nu știu ce să cred