| RAY a întrebat:

A nu crede in existenta unui personaj in care nu exista dovezi ca ar exista, este o convingere? Voi aveti 6500 de convingeri fata de 6500 de zei care le respingeti existenta?

Nilsson a afirmat ca cica ateii au convingeri. Sunt curios de ce convingeri vorbeste el,ateismul fiind o lipsa de convingere,idee,dogma,credinta,religie,filozofie,stiinta etc

Unui ateu e aproape imposibil insa sa ii schimbi convingerea afirma el.
Eu nu fac decat sa imi exprim niste opinii, fiecare decide in dreptul lui daca sunt utile sau nu.

Cand spui unui ateu ca e imoral,lipsit de vreun scop,satanist,nebun, amenintari cu iadul, aia nu mai e exprimare de opinie.

Am stat un timp si nu am postat nimic si tot se facea propaganda ateista pe fata.
Ce propaganda vezi tu omule? Libertatea de exprimare nu inseamna propaganda, a avea pareri e una, a obliga un om sa creada in ce crezi tu e altceva.

2 răspunsuri:
| SG1995 a răspuns:

Dacă vorbim de un ateu gnostic e convingere, dacă vorbim de unul agnostic e o simplă negație.

| RAY explică (pentru SG1995):

Majoritatea suntem atei agnostici