| anonim_4396 a întrebat:

Noţiunea de credinţă reprezintă convingere în absenţa vreunei dovezi

4 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Vezi http://ro.wikipedia.org/wiki/Credin%C8%9B%C4%83
În funcție de religia la care se referă, credința reprezintă convingerea existenței unuia sau a mai multor zei. Utilizarea informală a credinței este destul de răspândită, incluzând încrederea sau credința fără dovezi. Anumiți critici au argumentat că aceasta se opune rațiunii.
etc.

| shadovv a răspuns:

Da.

| fllu07 a răspuns:

(Evrei 11:1) Credinţa este aşteptarea sigură a lucrurilor sperate, demonstrarea evidentă a realităţilor care totuşi nu se văd.

| HannibalBarkas a răspuns:

Nu, credinta in Dumnezeu nu are nevoie de dovada. Defineste un lucru cert, ceva de care esti convins si ai dovezi. Vei vedea ca lucruri certe nu exista iar adevarul din dovezi e relativ. Crezi existenta lui Dumnezeu? Astepti sa fi convins cu dovezi? De catre cine? De stiinta? De biserica? De administratie? Cum sa fie dovada? Daca toti suntem fii lui Dumnezeu noi suntem singura dovada vie ca Dumnezeu exista in fiecare dintre noi.