Crezi in puterea terapeutica a artei?

Daca si tu crezi ca oamenii bolnavi merita cat mai multe motive sa zambeasca si sa-si castige energia sa se puna pe picioare, iata un proiect care abia te asteapta sa te implici!

Arta pentru Viata” este un concurs de idei pentru a conecta artistii la comunitatile locale de medici si pacienti din 5 spitale din Romania. Mai concret: daca esti un artist tanar in spirit, daca domeniul tau este literatura, arta manuala, teatrul sau pictura, daca si tu crezi in puterea terapeutica a artei, propune un proiect potrivit de implementat intr-un spital din Romania.

Ce ai de facut? Intra pe site artapentruviata.ro, uita-te pe lista de spitale partenere si alege un grup tinta. Da-i proiectului tau un nume, descrie-l intr-o pagina, apoi descrie-te pe tine prin referinte si o mostra de lucrari. Daca treci de faza de selectie, primesti 3000 euro pentru a-ti pune ideea in practica.

Timp de o luna, 15 iulie – 15 august, va puteti inscrie ideea de proiect, iar juriul concursului va alege cinci proiecte castigatoare dintre proiectele inscrise ce vor fi finantate cu 3.000 Euro, fiecare pentru a fi implemetate in beneficiul pacientilor din spitalele partenere la nivel national: Spitalul Judetean de Urgenta Bacau, Spitalul Clinic de Recuperare Cluj-Napoca, Spitalul Clinic Judetean de Urgenta Craiova, Spitalul Clinic de Urgenta Timisoara si Institutul de Urgenta pentru Boli Cardiovasculare “Prof. Dr. C.C. Iliescu”. Proiectele de terapie prin arta selectate vor fi implementate in spitalele partenere in perioada 1 septembrie – 1 octombrie.

Mai multe detalii puteti gasi pe site-ul lor, dar si pe Facebook aici.

3 răspunsuri:
| Dash a răspuns:

Dabig grin

| Bogdanux a răspuns:

Desigur.

| BULANGIU96 a răspuns:

Da. Este foarte calmanta. happy