| anonim_4396 a întrebat:

Cristian Tudor Popescu spune că numai românii cu bacalaureatul luat ar trebui să aibă drept de vot. Ce parere aveti? big grin

42 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

CTP de felul lui e o tarfa, dar in teorie aici cam are dreptate. Multi romani habar n-au ce voteaza. Practic nu au notiuni minime de economie, politica, etc si voteaza fara sa aiba habar ce, sau pe cine. Din pacate aceasta idee nu poate fi pusa in practica.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ideea nu e rea, ar fi un vot mult mult mult mai informat decat ceea ce se intampla acum, insa dreptul la vot al unui cetatea sta la baza unui stat democratic asa ca...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O tâmpenie marca CTP, în ultimul timp ne-a obișnuit. big grin

| Dismally a răspuns:

O idee proasta. In primul rand bacalaureatul nu te face sa ai obtiuni politice mai bune. In al doilea rand, de ce doar bacalaureatul? De ce nu o diploma de facultate, eventual sa poate vota doar cei care au terminat facultatea de stiinte politice, asa ar mai corect laughing

| Adry05 a răspuns:

Si da si nu. De multe ori cine nu ia bac-ul nu e neaparat si prost, si poate stie una alta despre politica, si in acelasi timp nu toti care iau bac-ul sunt si automat destepti sau stiu politica

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Dismally):

Deci crezi ca un om cu bacalaureat are aceeasi viziune ca unul cu 4 clase?

| Kogaion a răspuns:

Un jeg ca CTP nu ar trebui sa aiba voie sa apara la TV zilnic. Intr-un fel sunt de acord cu ideea asta, dar ar fi cam degeaba pentru ca pe vremea lui nea Nicu, aproape toti luau BAC-ul, iar cei care nu au BAC, majoritatea sunt in strainatate. Deci alegerile nu ar suferi o schimbare majora daca s-ar pune aceasta lege.

| sierra1 a răspuns:

El vrea să zică un lucru: imbecilii nu ar trebui să voteze. Oricum nu e departe de adevăr

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Kogaion):

De ce e jeg? laughing

| Kogaion a răspuns (pentru anonim_4396):

Am intalnit oameni la tara cu 4 clase care aveau onoare si au zis ca mai bine si-ar pierde o mana decat sa voteze cu PSD si la fel, am intalnit oameni cu facultate(tineri in special), care au votat cu PSD pentru o ca inainte de alegeri le mai dadea de la partid niste bani. Deci bacalaureat-ul nu schimba cu nimic onoarea, demnitatea si corectitudinea cuiva.

| Kogaion a răspuns (pentru anonim_4396):

Securist, aproape a falimentat ziarul Adevarul prin manevre financiare, apoi s-a dus la SOV pe 7.000 de euro pe luna, el care cica lupta pentru libertatea presei, etc.

| Kogaion a răspuns (pentru sierra1):

Stai linistit ca nu datorita/din cauza BAC-ului sau lipsei lui, lumea voteaza cu hotii. Voteaza pentru ca sunt niste persoane ieftine care se vant pe nimic. Stiu multe persoane care au si facultate care voteaza cu PSD

| Raducons a răspuns:

Nu e chiar asa, toti romanii trebuie sa voteze indiferent de nivelul de studii.Asa cred ca este corect
Sunt oameni fara Bacalaureat care stiu sa faca ceva si merita sa voteze.
Unii oameni sau multumit sa faca o scoala profesionala si s-au dus la munca, sunt mult mai cautati oamenii acestia, de ce sunt de condamnat, altii au facut facultate si nu fac nimic si de ce trebuie sa voteze.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Kogaion):

Eu nu cunosc tineret sa fi votat PSD. Cel putin in cercul meu de prieteni, colegi, cunostinte (20 - 35 ani) nu exista asa ceva. :/

| sierra1 a răspuns (pentru Kogaion):

Cetepeul vrea să zică in felul lui, că un analfabet nu prea distinge nuanțele între bine-rău și e ușor de "prins"

| Kogaion a răspuns (pentru anonim_4396):

Cercul tau de prieteni, eu zic sa te uiti in imprejurul tau, toata lumea zice ca nu a votat cu PSD, dar cum dracu au luat 47% din voturi nu stiu...

| Kogaion a răspuns (pentru sierra1):

Daca nu ai BAC-ul nu inseamna ca esti analfabet. Unii renunta la liceu ca sa mearga la munca pentru ca nu au posibilitati, asta nu inseamna ca acel om este analfabet sau nu stie sa distinga cine fura si cine nu(care oricum, toate partidele fura, deci cam toti votam cu hotii). Eu sunt de parere ca cine voteaza cu PSD in special, voteaza ca asa ii este si el la randul lui si nu conta daca avea 3 facultati sau 8 clase, tot cu ei ar fi votat.

| sierra1 a răspuns (pentru Kogaion):

Tu nu trebuie să te cerți cu mine. Și dacă o faci, e degeaba. Spuneam : "Cetepeul vrea să zică in felul lui, că..." deci ceartă-te cu el

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Kogaion):

Manevre big grin

| Kogaion a răspuns (pentru sierra1):

Nu m-am certat cu tine, doar mi-am exprimat parerea despre afirmatia lui.

| sierra1 a răspuns (pentru Kogaion):

Să fii sănătos

| Dismally a răspuns (pentru anonim_4396):

Cred ca si un om cu zero clase stie ce este mai bine pentru el. Tu cu ce crezi ca te poate ajuta bacalaureatul la optiunea politica? Si mai ales care este acea optiune politica "buna"?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Dismally):

Stie pe naiba, daca nu are cunostinte de istorie, nu isi stie drepturile si asa mai departe. Nu e vorba de bacalaureat in sine, ci de faptul ca pentru a ajunge pana acolo, trebuie sa mai inveti si altceva in afara de liniute si bastonase. Sunt tare curioasa cum intelege un om necitit politica, cand eu cunosc tineri care fac o gramada de research ca sa aiba o opinie corecta.

Astia nici 4 clase nu au, crezi tu ca stiu ce e mai bine pentru ei? :))
https://www.youtube.com/watch?v=tyYfOVkXVOw

| JackR a răspuns (pentru Kogaion):

47% din voturile celor 35% dintre persoanele cu drept de vot care efectiv au votat. Adica 17% din toate voturile posibile. Asta este marea problema, numarul votantilor, nu calitatea lor (si asta este una dintre foarte putinele situatii in care pun cantitatea inaintea calitatii).

| Dismally a răspuns (pentru anonim_4396):

Ti se pare ca cei cu bacalaureat au cunostinte despre istorie sau depre drepturi? happy Stii cine are un master in stiinte politice? Elena Basescu laughing

| darrio2007 a răspuns:

Este doar parerea lui.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Deci marii democrați, care vor să dea jos un ''partid neo-comunist'', ar lua dreptul la vot celor fără bac...pentru că sunt 'imbecili', ce pot spune?big grin

| LoveSleep a răspuns:

O idee foarte bună. Nu neapărat pentru că unul care nu a luat bacul e mai prost decât unul care l-a luat (cu toate că așa e), dar așa ne-am scuti de voturi venite de la țigani și bătrâni care votează pentru 2l de ulei.

| xerxes1 a răspuns:

Ar trebui rezolvat un test simplu de inteligenta inainte de a intra in cabina de vot.Nu il rezolva nu mai voteaza 3 ani.
Nu ar mai fi iesit PSD-ul.

| CONSTANTIN27 a răspuns:

CTP-ule, te mai uiti in oglinda?