| anonim_4396 a întrebat:

Cristian Tudor Popescu spune că numai românii cu bacalaureatul luat ar trebui să aibă drept de vot. Ce parere aveti? big grin

42 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Este doar parerea lui.

| Adry05 a răspuns:

Si da si nu. De multe ori cine nu ia bac-ul nu e neaparat si prost, si poate stie una alta despre politica, si in acelasi timp nu toti care iau bac-ul sunt si automat destepti sau stiu politica

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ideea nu e rea, ar fi un vot mult mult mult mai informat decat ceea ce se intampla acum, insa dreptul la vot al unui cetatea sta la baza unui stat democratic asa ca...

| sierra1 a răspuns:

El vrea să zică un lucru: imbecilii nu ar trebui să voteze. Oricum nu e departe de adevăr

| Kogaion a răspuns (pentru sierra1):

Stai linistit ca nu datorita/din cauza BAC-ului sau lipsei lui, lumea voteaza cu hotii. Voteaza pentru ca sunt niste persoane ieftine care se vant pe nimic. Stiu multe persoane care au si facultate care voteaza cu PSD

| sierra1 a răspuns (pentru Kogaion):

Cetepeul vrea să zică in felul lui, că un analfabet nu prea distinge nuanțele între bine-rău și e ușor de "prins"

| Kogaion a răspuns (pentru sierra1):

Daca nu ai BAC-ul nu inseamna ca esti analfabet. Unii renunta la liceu ca sa mearga la munca pentru ca nu au posibilitati, asta nu inseamna ca acel om este analfabet sau nu stie sa distinga cine fura si cine nu(care oricum, toate partidele fura, deci cam toti votam cu hotii). Eu sunt de parere ca cine voteaza cu PSD in special, voteaza ca asa ii este si el la randul lui si nu conta daca avea 3 facultati sau 8 clase, tot cu ei ar fi votat.

| sierra1 a răspuns (pentru Kogaion):

Tu nu trebuie să te cerți cu mine. Și dacă o faci, e degeaba. Spuneam : "Cetepeul vrea să zică in felul lui, că..." deci ceartă-te cu el

| Kogaion a răspuns (pentru sierra1):

Nu m-am certat cu tine, doar mi-am exprimat parerea despre afirmatia lui.

| sierra1 a răspuns (pentru Kogaion):

Să fii sănătos

| anonim_4396 explică (pentru Kogaion):

Foarte bine zis. Si oricum publicul votant PSD nu e format doar din pensionari sau analfabeti. Eu cunosc personal destule grupulete si asociatii studentesti care militeaza permanent pentru cat mai multe drepturi si benificii, dar cat mai putine obligatii. Usor de ghicit ce partid sprijina respectivii care, de un an de zile, le-a dat si gratuitate la CFR ca sa umble ca vitele in trenuri craciti pe doua scaune cu opincile lor super scumpe. Bani de telefoane cu mar si tigari au acum si mai multi, gratie lui Dragnea ca i-a scos din satul lor si nu mai sunt niste desculti. Se plimba la mare si la munte pe spinarea fraierilor care mai muncesc in tara asta. Aveam deja destui asistati social, acum si o buna parte din studenti au devenit chiar unii de lux, sa-si extinda orizonturile, clar invata si se plimba in acelasi timp.

| LoveSleep a răspuns:

O idee foarte bună. Nu neapărat pentru că unul care nu a luat bacul e mai prost decât unul care l-a luat (cu toate că așa e), dar așa ne-am scuti de voturi venite de la țigani și bătrâni care votează pentru 2l de ulei.

| OldSoul a răspuns:

"Drumul spre iad este pavat cu intentii bune."

Eu imi permit sa spun ca aceasta "alegere" e tot spre bine lor.

Ce vreau sa spun? E ca sistemul nostru educational indobitoceste tinerii, pune pret pe cantitate, nu pe calitate, pune pret pe tocit, nu pe inteles.
Cum spune o vorba "Mult, prost, si fara rost".

Pe tot parcursul sistemului de invatamant, elevii urmeaza aceeasi cale, una comuna, oare asta e calea corecta?

Ai impresia ca ai libertatea de a alege(un anume profil, un anume liceu) dar la final, alegi tot din variantele lor.

Oare asta inseamna drepul la libertate? Dreptul de a alege?
Eu nu cred.

Cat timp elevul e obligat sa faca materia X doar pentru ca "asa e in programa scoalara" eu consider tot acest sistem educational este infect, si ca in profunzime nu e nimic altceva decat o tentativa de manipulare in masa.

In aceste conditii elevul isi pierde din libertate, din capacitatea de a lua propriile decizii, de a alege.

Cat timp, toti elevii sunt obligati 12 ani sa respecte aceeasi cale, eu tind sa cred ca se vrea indobitocirea acestora, astfel, incat si dupa terminarea acelei perioade, tinerii sa ramana in continuare dependenti de sistemul infect care i-a crescut.
Altfel spus, sa urmeze aceeasi cale banala.
Inveti din ce ti se da, lucrezi la ce ti se da, traiesti dupa sistemul care ti se da, accepti si platesti toate taxele pe care ti se da.

Daca 12 ani, elevii nu au avut libertatea sa decida ce sa faca cu viata lor, ce vor sa invete, au acceptat si au inghitit ce li s-a dat, oare dupa perioada aceasta, nu vor face tot la fel?
Vor tace si vor inghitii ce le da guvernul?

Daca 12 ani, nu ai putut sa faci propriile alegeri, ai urmat aceeasi tipar, oare dupa atatia ani vei putea face alegerea corecta?
12 ani te-au obligat sa faci ce vor ei, te-au manipulat, oare la alegeri nu vor face la fel?
Tot din variantele propuse de ei vei alege.
Iar dupa ce ai fost manipulat 12 ani, cand vei pune stampila vei fii derutat, si naiv, oare vei alege bine?

Cum spunea o melodie "Deci oricum ai pune stampila, tot dai gres".

Tinerii fac diferenta, generatiile s-au schimbat, incep sa se revolte, sa faca prosteste, sa ceara o schimbare.
Ei incearca sa ne convinga ca ne-am facut-o cu mana noastra, si sa-i mai inghitim inca 4 ani, fara sa-i deranjam.

Conducerea incepe sa-si piarda controlul si uite asa incearca sa ne corupa sub diverse forme.
Vor sa ne manipuleze in continuare, sa ne amageasca ca ne fac noua bine, in timp ce ei isi urmeaza propriile interese.
Exact ca si cu legile justitiei.

Ei au decis multe pentru noi.
Acum vor sa limiteze votul doar pentru o singura categorie de populatie. Odata reusit acest plan, tot ce mai ramane e sa manipuleze aceea categorie, si totul e pierdut.
Iar din ce am spus mai sus, nu cred ca e foarte greu sa-i manipuleze pe tinerii dezorientati si naivi.

| Holiday a răspuns:

CTP de felul lui e o tarfa, dar in teorie aici cam are dreptate. Multi romani habar n-au ce voteaza. Practic nu au notiuni minime de economie, politica, etc si voteaza fara sa aiba habar ce, sau pe cine. Din pacate aceasta idee nu poate fi pusa in practica.

| Dismally a răspuns:

O idee proasta. In primul rand bacalaureatul nu te face sa ai obtiuni politice mai bune. In al doilea rand, de ce doar bacalaureatul? De ce nu o diploma de facultate, eventual sa poate vota doar cei care au terminat facultatea de stiinte politice, asa ar mai corect laughing

| anonim_4396 explică (pentru Dismally):

Deci crezi ca un om cu bacalaureat are aceeasi viziune ca unul cu 4 clase?

| Kogaion a răspuns (pentru anonim_4396):

Am intalnit oameni la tara cu 4 clase care aveau onoare si au zis ca mai bine si-ar pierde o mana decat sa voteze cu PSD si la fel, am intalnit oameni cu facultate(tineri in special), care au votat cu PSD pentru o ca inainte de alegeri le mai dadea de la partid niste bani. Deci bacalaureat-ul nu schimba cu nimic onoarea, demnitatea si corectitudinea cuiva.

| anonim_4396 explică (pentru Kogaion):

Eu nu cunosc tineret sa fi votat PSD. Cel putin in cercul meu de prieteni, colegi, cunostinte (20 - 35 ani) nu exista asa ceva. :/

| Kogaion a răspuns (pentru anonim_4396):

Cercul tau de prieteni, eu zic sa te uiti in imprejurul tau, toata lumea zice ca nu a votat cu PSD, dar cum dracu au luat 47% din voturi nu stiu...

| anonim_4396 explică (pentru Kogaion):

Manevre big grin

| Dismally a răspuns (pentru anonim_4396):

Cred ca si un om cu zero clase stie ce este mai bine pentru el. Tu cu ce crezi ca te poate ajuta bacalaureatul la optiunea politica? Si mai ales care este acea optiune politica "buna"?

| anonim_4396 explică (pentru Dismally):

Stie pe naiba, daca nu are cunostinte de istorie, nu isi stie drepturile si asa mai departe. Nu e vorba de bacalaureat in sine, ci de faptul ca pentru a ajunge pana acolo, trebuie sa mai inveti si altceva in afara de liniute si bastonase. Sunt tare curioasa cum intelege un om necitit politica, cand eu cunosc tineri care fac o gramada de research ca sa aiba o opinie corecta.

Astia nici 4 clase nu au, crezi tu ca stiu ce e mai bine pentru ei? :))
https://www.youtube.com/watch?v=tyYfOVkXVOw

| JackR a răspuns (pentru Kogaion):

47% din voturile celor 35% dintre persoanele cu drept de vot care efectiv au votat. Adica 17% din toate voturile posibile. Asta este marea problema, numarul votantilor, nu calitatea lor (si asta este una dintre foarte putinele situatii in care pun cantitatea inaintea calitatii).

| Dismally a răspuns (pentru anonim_4396):

Ti se pare ca cei cu bacalaureat au cunostinte despre istorie sau depre drepturi? happy Stii cine are un master in stiinte politice? Elena Basescu laughing

| Emma30555 a răspuns:

Eu as propune un test de IQ pe baza caruia sa poti sau nu vota happy

| xerxes1 a răspuns:

Ar trebui rezolvat un test simplu de inteligenta inainte de a intra in cabina de vot.Nu il rezolva nu mai voteaza 3 ani.
Nu ar mai fi iesit PSD-ul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O tâmpenie marca CTP, în ultimul timp ne-a obișnuit. big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Deci marii democrați, care vor să dea jos un ''partid neo-comunist'', ar lua dreptul la vot celor fără bac...pentru că sunt 'imbecili', ce pot spune?big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Avem destui prosti cu diplome, deci nu.
Chiar cei de la conducerea tarii, ceea ce e foarte evident ca nu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vai ce bine e detaliat aici in legatura cu CTP si aberatia pe care o promovezi tu: http://www.piticigratis.com/......emocratia/

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Inca mai exista oameni care citesc pitici gratis in mod neironic? laughing UAU

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Tot mai multi chiar, culmea. Nici eu nu eram fan pe la inceput, dar am ajuns treptat sa vad ca rezonam pe multe subiecte in legatura cu tot ce se intampla prin societate.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Eu eram fana la inceput, pana cand a recunoscut intr-o zi pe Facebook ca nu crede tot ce scrie si o face doar pentru,, soc'' laughing.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Pai esenta postarilor e totusi buna. Acum multe lucruri sunt cam trase de par (ca si exemple pe care le da pentru a-si sustine cauza), dar tot ramane un tip foarte concis si elocvent in ciuda faptului ca e mai vulgar si pentru multi pare doar un idol al adolescentilor rebeli. Ei bine, inca este unul, dar tipul chiar are potential.
Pentru mine pana acum si-a dat in petic doar o singura data cu miscarea #rezist anul trecut cand sustinea vehement ca e bine sa iesim in strada cand se anunta pur si simplu multa lume, altfel nu, suntem prosti doar daca suntem putini.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O parere foarte buna, e si asta un inceput.
Desigur, mai exista si oameni foarte inteligenti, informaticieni, medici, ingineri etc, care voteaza cu psd-ul. Lipsa de cultura nu poate sa fie inlocuita nici cu un iq de 180.
Dar, dupa cum am spus, e un inceput spre civilizare. Le mai luam din drepturi tiganilor care fac cate 9 copii si din aia 9, nu invata niciunu cum sa citeasca.

| Raducons a răspuns:

Nu e chiar asa, toti romanii trebuie sa voteze indiferent de nivelul de studii.Asa cred ca este corect
Sunt oameni fara Bacalaureat care stiu sa faca ceva si merita sa voteze.
Unii oameni sau multumit sa faca o scoala profesionala si s-au dus la munca, sunt mult mai cautati oamenii acestia, de ce sunt de condamnat, altii au facut facultate si nu fac nimic si de ce trebuie sa voteze.

| Kogaion a răspuns:

Un jeg ca CTP nu ar trebui sa aiba voie sa apara la TV zilnic. Intr-un fel sunt de acord cu ideea asta, dar ar fi cam degeaba pentru ca pe vremea lui nea Nicu, aproape toti luau BAC-ul, iar cei care nu au BAC, majoritatea sunt in strainatate. Deci alegerile nu ar suferi o schimbare majora daca s-ar pune aceasta lege.

| anonim_4396 explică (pentru Kogaion):

De ce e jeg? laughing

| Kogaion a răspuns (pentru anonim_4396):

Securist, aproape a falimentat ziarul Adevarul prin manevre financiare, apoi s-a dus la SOV pe 7.000 de euro pe luna, el care cica lupta pentru libertatea presei, etc.

| Romanul86 a răspuns:

În democrația greacă sau ateniană sclavi, saraci și femeile nu votau.
Deci, am o părere proastă deoarece omul e o ființă cu demnitate. Demnitatea e mai imporatantă decât orice chiar și decât libertatea.
Părerea mea e că prin aceasta afirmație se vrea să se inducă ideea că tot vatanți sunt de vină ceea ce este fals.
Dacă s-ar reduce la 2 mandate orice candidatură atunci candidații aleși nu vor mai putea să își facă o camarilă, apoi votul să fie obligatori de la 20 sau 25 de ani până la 70 sau 75 de ani iar timpul de vot să dureze 2 săptămâni.

| Sandor12921 a răspuns:

Pur si simplu am ajuns sa il detest pe omul asta, cine se crede el sa spna asta? Sa faca asemenea discriminari? Este doar un om de 2 lei, amarat, ce vrea sa iasa in evidenta ca fiind cum zice el ''rational si rece'' pai fratello, daca esti atat de rational, de ce vorbesti asemenea lucruri? In nicio tara din UE, nu exista alta limitare a dreptului de vot in afara de varsta si in unele cazuri in caz de handicap sever, dar sa nu poti vota ca nu ai bacul, un simplu examen, nu este ceva normal, ma uit foarte rar la TV, dar si cand il vad, pe CTP, om ca el nu am vazut

| CONSTANTIN27 a răspuns:

CTP-ule, te mai uiti in oglinda?