| anonim_4396 a întrebat:

Cu cati bani supravietuiti pe luna? Ma refer incluzand chirie, utilitati, hrana, vicii, distractie, calatorii, etc.

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde de la luna la luna cheltuielile difera. Spre exemplu luna asta ai cheltuit dublu decat in alta luna pentru ca a trebuie sa platesc taxele si impozitele la stat. Peste 2 luni o sa platesc rata casco la masina si iar voi cheletui mai mult decat de obicei.

Cheltuielile lunare se invart in jurul sumei de 3500 lei zic eu.

7 răspunsuri:
| Alyra a răspuns:

Citind răspunsurile..am realizat că sunt săracă. straight face
Adică ştiam asta, dar totuşi.

| Divy a răspuns (pentru Alyra):

Da săracă cu ce, că la cât mălai aruncă ăştia nu o să se sature şi vor vrea tot mai mult, în sensul acesta fiecare vede traiul prin proprii săi ochi, unii preferă doar necesarul iar alţii dezmăţul şi luxul.
Degeaba eşti săracă trupeşte, dar nu şi sufleteşte că poţi să ai toţi banii şi lumea întreagă şi fericirea şi sănătatea nu le poţi cumpăra

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

1000 euro

| UnBroken2016 a răspuns:

Nu am o suma anume. Pot cheltui jumate de salariu luna asta si luna viitoare tot daca imi arde de iesit mereu sau pur si simplu imi cumpar multe chestii.

| Cameliapantiru a răspuns:

In jur de 3000 lei pe luna, incluzand aici mancarea pentru mine si pentru catelusa mea, detergentul si produsele de curatenie necesare, salariul menajerei care imi face curatenie si imi calca, achitarea facturilor, benzina si mici reparatii ale masinii, produse de deparazitare ale catelusei mele, cheltuieli medicale (medicamente, ecografii, analize de sange etc) pentru mine sau pentru catelusa, bilete la 7-8 piese de teatru si concerte si la 2-3 filme, 2-3 carti cumparate, cate 3-4 iesiri cu grupul de prieteni sau cu familia la o cofetarie sau la un restaurant, cate o floare si un mic dar pentru cei dragi, produe de ingrijire personala (creme, farduri, rujuri, oja, vopsea de par, parfum etc)
Exista, insa, luni, in care cheltuiesc si 1000 de lei, daca merg intr-o excursie sau vacanta, daca organizez o petrecere cu multi invitati, daca fac o reparatie sau o revizie la masina, daca imi cumpar o piesa de mobilier, o pereche de pantofi, o poseta sau o piesa vestimentara, daca ofer un cadou mai scumpisor unui prieten sau unui membru al familiei, daca merg la un spectacol foarte scump, cu artisti straini, daca imi iau o carte de specialitate care costa peste 300 lei etc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Concluzia: nu va luati masini.

| Nitunitu a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca faci un calcul este mai ieftin taxiul decat masina personală...