| anonim_4396 a întrebat:

Cu ce pot vopsi mobila, să arate foarte bine? ( vopsea + ustensila )
De ex: o masă din lemn deja lăcuită.

6 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Slefuiesti stracul existent de lac, pana ramane fin, apoi ai putea incerca cu un trafalet mic daca ai vopsea fara luciu (poti folosi vopsea lavabila, garantez ca iese bine si rezista), sau cu vopsea la spray, in mai multe straturi subtiri.
Nu prea recomand vopsitul la pensula, iese in dungi pe directia in care misti pensula.

| Dismally a răspuns:

Nu ar trebui sa vopsesti mobila. Lemnul se lacuieste pentru a scote in evidenta frumusetea fibrei. Iti recomand sa o slefuiesti, o stergi bine, pe urma o dai cu lac cu o pensula (in sensul fibrei), dupa ce se usuca o slefuiesti din nou cu un abraziv foarte fin si mai dai un strat de lac.
Daca btii neaparat sa o vopsesti poti face la fel, cu vopsea in loc de lac.

| NH4OH a răspuns (pentru Dismally):

O mobila vintage nu trebuie neaparat lacuita, fina si lucioasa pana nu se mai poate. Eu asta vreau sa fac.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Http://adelaparvu.com/......sau-metal/

Te ajuta cu ceva link-ul de mai sus? :))

| NH4OH a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu, ca oricum nu ma pricep laughing

| anonim_4396 explică (pentru NH4OH):

Eee! Da mobila cu var si gata, ai rezolvat problema.