| anonim_4396 a întrebat:

Cu ce scop faceti voi o fapta buna? Ce va "indeamna" sa faceti asa ceva?

Răspuns Câştigător
| syd2 a răspuns:

Narcisismul

20 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Nu prea fac fapte bune cu intenție gen așa mi am propus. Când o fac nu îmi dau seama. Îmi plac oamenii și fac anumite lucruri bune instinctiv. Ce nu vreau sa fac pentru altul nu fac. Gen sa dau locul cuiva în autobuz neaparat dacă e bătrân. Ii dau dacă simt eu și îmi pare om bun

| RAY a răspuns:

Am facut destule dar nu are rost, de prost ce eram de aia, da ajut omul care e om dar multi sunt gunoaie

| OldSoul a răspuns:

Nu pot spune ca am un scop anume.
Merg mai mult pe ideea ca poate "el" are nevoie de acel "ceva" mai mult decat am eu nevoie.

| syd2 a răspuns:

Accepta-mi cererea de prietenie, mileniul acesta.

| anonim_4396 explică (pentru syd2):

Nu imi apare asa ceva dar tin oameni in lista cu prieteni doar daca tin legatura cu ei in privat. Nu folosesc TPU pe post de Facebook. Adica sa pun in prostie ca sa ma simt bine

| syd2 a răspuns (pentru anonim_4396):

Doamne fereste

| anonim_4396 explică (pentru syd2):

Di ce?

| anonim_4396 explică (pentru syd2):

Mie de ce mi-ai cerut cerere de prietenie? Că te-am votat o dată cu "amuzant"?

| syd2 a răspuns (pentru anonim_4396):

Poate.

| anonim_4396 explică (pentru syd2):

Ăla a fost un poate mai sfios aşa.Hai că eşti simpatic happy.

| PersonajFictiv a răspuns:

Vad asta ca pe o responsabilitate, sa fac bine celor ce sunt mai slabi ca mine pentru ca pot si daca pot trebuie sa o fac pentru ca accept responsabilitatea ce o am.
Ma rog, nu ajut orice sclav infect care nu merita.

| Samariteanul a răspuns:

Pur si simpl din bunatatea sufletului.
Eram acum 3 ani pe drum si in fata mea era un batran care cara o plasa cu mere si dupa un timp s-a prabusit pe jos.nu puteam sa-l las acolo sa se chinuie sa se ridice si sa-si adune merele imprastiate pe trotuar ca sunt si eu ''om'' asa ca am incercat sa-l ajut sa se ridice, dar eu fiind mai mic nu reuseam.noroc ca a mai venit o femeie din spatele meu si asa l-am putut ajuta. Dupa ne-a multumit si fiecare am plecat mai departe fara sa primim ceva.Acel sentiment pe care l-am avut....atunci am realizat ce inseamna cu adevara o fapta buna.

| Bacemi a răspuns (pentru Samariteanul):

Acum o săptămână eram la piață și unui țigan gras i s-a rupt plasa și au căzut pe jos vreo 3 kg de roșii. Nici nu am apucat să îi văd fața că m-am aplecat și l-am ajutat să le punem în altă sacoșă. M-am gândit că e genul ăla de un moment de ăla de futu-i mama ei de viață și poate se simte jenat de situație. După mi-a mulțumit și mi-a urat multă sănătate. Am zâmbit.

| Bacemi a răspuns (pentru Samariteanul):

Acum o săptămână eram la piață și unui țigan foarte gras i s-a rupt plasa și au căzut pe jos vreo 3 kg de roșii. Nici nu am apucat să îi văd fața că m-am aplecat și l-am ajutat să le punem în altă sacoșă. M-am gândit că e genul ăla de un moment de ăla de f utu-i mama ei de viață și poate se simte jenat de situație, mai ales că nici nu știu dacă ar fi reușit să se aplece. După mi-a mulțumit și mi-a urat multă sănătate. Am zâmbit.

| Samariteanul a răspuns (pentru Bacemi):

Frumos din partea ta

| Bacemi a răspuns (pentru Samariteanul):

Mă bucur că mi-am oferit șansa de a vedea că un țigan poate fi recunoscător și respectuos. Mi-a zis: Mulțumesc, cavalere. Să trăiești. Multă sănătate!

| syd a răspuns:

Prostia

sau poate vine karma si ma loveste cu un tren de bani intr-o zi

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu ştiu ce mă îndeamnă.Că prin educație nu mi s-a transmis niciodată aşa ceva "fii drăguță/dă-le altora o mână de ajutor dacă poți, mai ales dacă au nevoie etc."
Nu e nici că mi-am impus eu să fiu în vreun fel.
Pur şi simplu reacționez în mod empatic ori cu simț de răspundere la astfel de factori externi (când cineva din apropierea mea are nevoie de ajutor pe care ştiu că i-l pot oferi).Mă stimulează să vreau să mă implic, chiar şi doar pentru o clipă.
Poate o suna stupid dar la sfârşit, când îmi zâmbesc, mă simt fericită.
E şi chestie de bun simț, care asta nu are nimeni cum să te-nvețe.Ori te auto-educi singur, ori nu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Indemnul vine din interior.Este o voce inlăuntrul ființei mele care spune:"Arde-l pe fraier,fă-ți acest cadou, spre binele tău!"Când aud "spre bine", mă gândesc că este o faptă bună, că de era o faptă rea, era spre răul meu, nu?

| Supicadepui a răspuns:

Cu scopul de a primi ceva in schimb, fie ca e un multumesc, un zambet sau, de ce nu, o rasplata materiala. Rareori fac fapte bune gratis. Vocea din cap e cea care ma indeamna.