| anonim_4396 a întrebat:

Cu iertarea dobândeşti şi pe duşman prieten.cum comentati.

Răspuns Câştigător
| Graphee a răspuns:

Bună moni,
- Cu iertarea dobândeşti şi pe duşman prieten.
Adică, dacă ierţi pe cineva care îţi face rău şi nu te suportă, dovedeşti calm, prietenie şi dorinţa de a te înţelege cu toată lumea indiferent de jignirile/ura pe care le suporţi din parte respectivului. Iar dacă el observă de ce l-ai iertat, îşi va da seama că el a greşit şi tu eşti nevinovat. Ca şi în rugăciunea Tatăl nostru: - "Şi ne iartă nouă greşelile noastre, precum şi noi iertăm greşiţilor noştri." Adică precum noi îl iertăm pe cel ce ne urăşte, aşa ne iartă şi El greşelile noastre.

Baftă!

1 răspuns:
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Toleranța este metoda de a face să se schimbe atitudinea coloer care nu te agreează apropiindu-i de tine și de asemenea face ca prietenii să-ți fie loiali.
O seară cu zâmbet să ai!