| Unsfatbun a întrebat:

Cu toții avem o rudă, un prieten sau o cunoștință plecată peste hotare. Este vorba despre o parte din forța de muncă a țării noastre. Oameni pe care nu ai cum să-i condamni că au plecat, ba mai mult de atât, au avut destule motive să plece.
Credeți că România îi va mai putea "recupera" vreodată pe cei plecați peste granițe?

Dar copiii acestora, care s-au născut în alte țări, mai au vreun viitor legat de neamul românesc?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Noi suntem norocosi ca putem pleca in strainatate.
Ar fi oribil sa fim blocati aici cu forta...si pana la urma fiecare om trebuie sa contribuie la propria sa dezvoltare, nu la dezvoltarea unei tari in care nu a ales el sa se nasca. Eu voi contribui la dezvoltarea mea personala carandu-ma definitiv din Romania. happy

6 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

De recuperat... da, unele persoane mai vin si stau aici.
Legat de copiii acestora... nu prea cred. Daca deja au facut copii acolo, acolo o sa ramana.

| SilentRain a răspuns:

Unii da alții nu, cert e că țara asta nu are multe de oferit și doar dorul de casă te face sa revii in Ro

| CostinAlamariu a răspuns:

Dupa parerea mea a fost o mare greseala a statului român sa se bage in UE. Daca nu ne bagam in mUE puteam sa interzicem plecarea din țara si atunci toti romanii erau obligati sa stea aici si sa contribuie toti la dezvoltarea țării

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

Auzi la el, e oribil sa stai în țara ta unde se vorbeste limba ta, unde au trait stramosii tai.
De fapt oribil e sa-ti negi propria țară care e o parte din sufletul tau. E ca si cum te-ai nega pe tine insuti, asta mi se pare oribil, de parca ai avea o boala psihica.
Cum vine aia sa-ti negi propriul suflet? Asta e oribil.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Ar fi oribil sa fim blocati cu forta. Una e sa stam aici ca vrem noi si alta ar fi sa ne oblige cineva sa stam aici. Ce treaba are sufletul cu o tara? Ce boala pshihica, wtf? laughing

Lumea asta e atat de mare si frumoasa incat nu vad de ce m-as limita la o singura tara. Tu iubesti Romania, eu iubesc toata planeta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Doar eu hotarasc ce face parte din sufletul meu si ce nu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Noi suntem norocosi ca putem pleca in strainatate.
Ar fi oribil sa fim blocati aici cu forta...si pana la urma fiecare om trebuie sa contribuie la propria sa dezvoltare, nu la dezvoltarea unei tari in care nu a ales el sa se nasca. Eu voi contribui la dezvoltarea mea personala carandu-ma definitiv din Romania. happy