| anonim_4396 a întrebat:

Cu toții le cunoaștem pe acele neveste/iubite care sunt foarte suspicioase, verifică pe ascuns telefonului soțului/iubitului, devin geloase din orice și fac scandal și dacă partenerul/soțul stă de vorbă cu o altă femeie. De ce credeți că acestea manifestă acest comportament exgaerat? Eu sunt de părere că din dorința de cotrol, nu neapărat dragoste. Voi ce ați mai adăuga?

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Pai sa iti explic eu, originea sta in trecutul indepartat, femeia avea nevoie de un barbar protector sa aduca resurse ei si copilului. Asa ca de aia a aparut o dorinta de a-si pastra sursa de de toate, de aia sunt geloase, asta e originea acestei chestii.

Intensitatea manifestarii e si in functie de traumele psihologice din trecut, si din prostie, din nesigurata care vine din neincrederea in sine ca valoareaza pentru acel barbat si ca nu o va parasi, deci tot din probleme psihologice.

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

De proaste, pentru o viata sanatoasa traiti fara femei in casa voastra. La ocazie merge apoi un sut in cùr la masa acasa adica sex si mars afara.

| Drimmero a răspuns:

Sunt psihopate si au probleme la scufita.

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Lipsa încrederi,nu chiar o boala,psihopata e una care joaca teatru, care profita de tine, putem vorbi de anexitate, gelozie, cu limita e ok, dar poti da in paranoia

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Nu au gura sa discute si cap sa gandeasca rational? O comunicare ar fi mult mai buna decat niste crize d-alea

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Orice relatie este o credinta, de asta avem temeri, frici, degeaba discuta cei doi daca avem nesigurante, poate are borderline si atunci e grav pentru el, cata incredere ai avea tu in pers iubita?

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Daca nu simti siguranta de ce te mai bagi intr-o relatie? asta nu inteleg eu, de ce cauti drama si tensiunea?

Daca nu am incredere 100% atunci nu are rost sa o consider persoana iubita, ar fi toxic mai ales pentru mine,, nu caut ceva toxic. Daca nu mi se dau motive atunci nici eu nu voi cauta partile negative, daca mi se dau motive prima oara discut, voi zice ca e copilaresc ce face, daca se mai intampla si a 2-a oara sut in dos, glumesc, ne dam mana si fiecare cu viata lui.

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Din cauza singuritati

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Păi și ce femeie nu are dorința de control? Probabil sunt mici excepții. Că aș vrea să o găsesc și eu.

| Andrei200202 a răspuns:

Motiv de ceartă, plictiseală și vrea să caute ceva interesant precum o ceartă.
Poate posesie exagerată.
Si iubita mea face la fel daca vorbesc cu alta face ca toți dracii, dar ea vorbește cu altul și nu se gândește că pe ea ar deranja-o dacă fac la fel.
Am incercat să aflu de ce e așa posesivă și mi-a spus doar că nu poate fi la fel de calma ca si mine
Ciudate fetele astea?

| Zorn a răspuns:

Sunt mai multe categorii, nu le putem baga pe toate in aceeasi oala.
Unele, cum spui tu, au o dorinta de control.
Altele, au fost inselate in trecut sau au avut parte de experiente negative, fapt ce le-a distrus increderea si acum au "trust issues", peste care e enorm de greu sa treaca si recurg la tot felul de chestii de genul asta care nu sunt prea ok.