| cîrne a întrebat:

Cum ar fi lumea daca n-ar mai exista rautatea, uratul? ar fi totul bun si frumos?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!

Poate, poate ar fi o lume perfect... de monotona, daca nu ar exista rau nu ar exista nici bine. daca nu ar exista urat nu ar exista nici frumos. Deci gandeste-te bine. Am impresia ca totul ar fi la fel, nu ar mai exista nici gelozie, nici invidie, nici dorinta de razbunare, poate chiar... nici curiozitate. Toate acestea, chiar daca unele mai mult sau mai putin fac parte din sufletul si mintea oricarui om, s nu mi-as inchipui o viata, toate bune si frumoase, pace peste tot, tot timpul sa zambim... dar chiar si asa tot am intalni greutati.

Ar f frumos ca lumea sa fie mai buna,,, dar merge din ce in ce mai rau... Mult succes happy

13 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Ar fi perfect.Plictisitor de perfect...Am suprapopula Raiul dupa moarte iar Iad-ul ar da faliment iar Staraoski si-ar lua concediu prelungit pentru eternitatelaughing

gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Sa inteleg din multe raspunsuri ca viata fara rau este plictisitoare...Nici nu va dati seama cata fericire ar fi fara rau...cand toate animalele si oamenii de pe Pamant s-ar iubi si intelege perfect,... fara razboaie, fara politica, fara rautate in lume...Si pe deasupra sa ni se ofere vesnicia...suna boring pentru voi, nu? dar ganditi-va ca nu va fi usor...in acest timp trebuie sa ne dezvoltam spiritul si vom cunoaste lucruri pe care nici nu le visam astazi... vom trai prin propriil perceptii, calitati dobandite... fara ajutorul computerului, mobilului sau sa calatorim cu avioanele sau masinile...cum vi s-ar parea sa comunicam telepatic? sa calatorim intr-un alt mod decat cel conventional? Si totul intr-o perfecta armonie cu natura? Eu cred ca as fi fericita!

| juniper a răspuns:

Da, totul ar fi mai bine, ne-am intelege si ne-am sustine, ar fi mai putina poluare... deci totul ar fi super.

| Cryssy a răspuns:

Ar fi extraordinar. Dar nu exista perfectiune. Nu este totul bun si frumos.

| Dan a răspuns:

In lume trebuie sa fie un "ECHILIBRU", asa o fost creat din pacate, nu putem noi sa judecam pe Dumnezeu.

| moonY a răspuns:

Nu exista RAU sau BINE. faptele noastre sunt rele sau bune. dar si asta e relativ :ce e Rau pentru mine, pentru tine poate fi Bine.binele meu, tie ti'ar face rau.

| vilmaristul a răspuns:

Pai cum ai sti ca exista si altceva decat frumos?
ar fi la dolce vita, si zic eu ca ne am plictisi de atata frumusete,
(de cele mai multe ori falsa)

| dynasmile21 a răspuns:

Cum stii ce e bine daca nu cunosti raul? daca ar exista doar raul ai tinde sa crezi ca asa este " bine ". iar cu uratul nu stiu decat ca " frumusetea sta in ochii privitorului". raul, binele, frumosul, uratul timpul etc sunt relative, nu le putem descrie in cuvinte si pentru toata lumea inseamna ceva diferit.

| Zodiac a răspuns:

N-ar mai avea nici un farmec.:d

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca ar exista nimic. Binele nu poate exista fara rau si raul nu poate exista fara bine. E o incurcatura mare dar bineinteles ca mai super ar fi sa nu existe raul deloc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da normal... u ce crezi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Plictisitoare... logic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aceste doua cuvinte rautate si urat te face pe tine insuti sa fi hain, sa nu ai vointa si sa doresti la alti raul pe carel porti tu. Da totul ar fi bine si frumos fara aceste doua lucruri dar stiu ca asta nu se poate asa ca ar trebui sa ne obisnuim cu asta. Toti suntem rai si urati macar o data in viata NU CREDETI?