| anonim_4396 a întrebat:

Cum ar reacționa soția unui bărbat căsătorit (care e șef) dacă ar afla că soțul ei a plătit în avans una dintre angajate, iar ea, din diverse motive, nu a mai prestat pentru cât a fost plătită, dându-și demisia, voind să plătească acea sumă de bani șefului dar el refuzând vehement?
Mai adaug că soția lui o bănuiește de multă vreme pe acea angajată că îl place pe soțul ei (lucru adevărat) și nu știe că el a plătit-o în avans.

Răspuns Câştigător
| Emma30555 a răspuns:

Faptul ca și a dat demisia și nu a mai muncit înseamnă că practic l a păgubit, faptul ca ea a vrut sa înapoieze banii e lăudabil, inseama ca e un om foarte corect. Faptul ca i-a făcut favoarea de a i împrumută bani, pentru mine nu ar fi motive ca o place ci ca a vrut sa ajute o angajata care avea probleme financiare. Tu întrebi cum a ar reactiona ea dar de fapt nu ști cum el s-a justificat in fata soției. Probabil ca el i-a motivat soției ca apreciază acea angajata pentru corectitudine, ca situația ei materiala este una mai grea și prefera sa facă o fapta buna, caritabila, poate ca el nu o plătea bine și atunci practic se simte și el vinovat și simte ca acea suma este corecta. Eu cred ca el a vorbit cu soția astfel încât aceasta sa fie liniștită. Faptul ca o simpatizează nu e un capăt de tara, doi oameni căsătoriți desi se iubesc, tot mai socializează, simpatizează, se bucura dacă ei la rândul lor sunt apreciați sau li se fac complimente. Nu inseamna ca dacă ești căsătorit și chiar dacă iubești partenerul ești mort pentru sexul celalalt sau nu mai ai nici o socializare cu celalalt sex.

4 răspunsuri:
| Hammurabi a răspuns:

Stai puțin. De când soția își bagă nasul în afacerile soțului și comentează despre modul în care își plătește el angajații?
Și de ce ar fi vina soțului (dacă poate fi vorba de vreo vină) că o angajată îl place?
Și de ce ar fi o vină și pentru angajată că îl place pe șef? Trebuie să-l urască? laughing

| anonim_4396 explică (pentru Hammurabi):

Hmm, mai adaug și că...el o simpatizează (amical) pe angajată iar soția lui e foarte geloasă și suspicioasă.

| Hammurabi a răspuns (pentru anonim_4396):

Simpatia nu e un sentiment care poate fi incriminat sau considerat neconform cu relațiile de muncă.
Și nu poate fi considerat nici incompatibil cu statutul de persoană căsătorită.
În codul familiei nu scrie că dacă ești căsătorit, nu îți mai este permis să ai simpatii. laughing

| gemeni6226 a răspuns:

Acuma depinde si de citi ani sunt casatoriti daca sunt proaspat casatoriti, la inceput am fost si eu cam geloasa pe toate fetele, femeile cu care se saluta pe strada pana mi-a trecut, dupa 10-15 ani de casnicie deja iti cunosti de ajuns de bine sotul incit sa nu mai ai banuieli la adresa lui si sa ai incredere pentru ca daca el simte la fel se comporta la fel -numai daca isi schimba comportamentul fata de sotie trebuie intrat la banuieli.Adica:https://edukiwi.ro/semne-ca-te-insala/