| Cinevacatoatalumea a întrebat:

Cum as putea sa scap de frica de inaltime? Trebuia sa fac un exercitiu la spalier si efectiv au inceput sa imi transpire palmele si sa imi tremure picioarele.
"Respira si inspira" sau "Nu te uita in jos" nu functioneaza.

8 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Poate un om sa care un bou? Nu poate, nu? Si totusi, cineva a facut asta, si intr-un mod cit se poate de ingenios. A luat un vitel nou-nascut, si l-a carat zi de zi. Vitelul crestea incet-incet, dar si omul se antrena, incit ii cresteau muschii si capacitatea de a duce greutati mari. Astfel ca, atunci cand vitelul s-a transformat in bou, si omul a avut capacitatea de a-l duce.
Nu trebuie decat sa faci si tu la fel. Stabileste-ti un nivel de siguranta, inaltimea maxima la care nu iti este teama. Suite-te azi acolo. Si stai cit poti, ideal ar fi minim 15 minute. Miine stai la fel, dar cu un cm mai sus. Corpul si mintea nu va sesiza diferenta. Poimiine, la fel, mai adaugi un cm. Cu o rata de un cm pe zi, in 200 de zile, adica ceva mai mult de jumatate de an, iti vei infringe frica, pentru ca vei avea un cistig de 2 m inaltime. Daca poti sa o faci si cu 2 cm pe zi, e si mai bine, in mai bine de trei luni obtii performanta asta. Singura chestie dificila e cum poti sa faci asta in mod practic. Trebuie sa te gindesti de ce obiecte ai avea nevoie ca sa iti maresti zilnic distanta in inaltime.

| Nemessys a răspuns:

Pe bune? tie iti este frica de inaltimea aia? straight face

Doar incearca sa te urci si asa o sa te obisnuiesti. E greu la incepu dar mai tarziu o sa ti se para un fleac

| Cinevacatoatalumea explică (pentru Nemessys):

Eu simt frica si cand o treapta e mai inalta decat mi-am imaginat si pentru o secunda simt ca, cad intr-un void. RIP

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Ar trebui sa te "concentrezi" pe ce ai de facut; nu pe potentialele accidente cauzate de neatentia ta/de actiunile gresit efectuate

| Cinevacatoatalumea explică:

Spalierul fiind nu prea inalt la prima vedere.

| Cinevacatoatalumea explică:

Not funny

| Fumiko a răspuns:

Profu de engleza ne-a spus ca nu scapam de fobie fugind de ea asa se inrautateste, daca ti-e frica de inaltime stai cat mai mult timp la inaltime, asa te obisnuiesti...

| AnOnImA4109 a răspuns (pentru Fumiko):

Așa am făcut și eu iar acum nu-mi mai e frică de înălțime așa cum îmi era înainte.