| anonim_4396 a întrebat:

Cum ați denumi voi acele persoane care, după ce își ating un anume scop, fie acesta rău sau bun, își pierd interesul și se plictisesc de acel lucru și nu mai perseverează pentru a-l păstra?
Vin cu două exemple:
1. Un elev își dă silința să ia note cât mai bune la o materie grea unde există și un profesor exigent. Să zicem că reușește acest lucru, obține note maxime și intră în
cercul de favoriți ai profesorului, dar după aceea își pierde interesul față de acea materie și față de acel profesor și încearcă să-i intre în grații altui profesor mai sau la fel de exigent ca primul.
2. O fată ține cură de slăbire, deoarece îi place de un băiat și vrea să fie remarcată de către el. Zis și făcut. Slăbește, arată bine, băiatul o remarcă, începe să o simpatizeze, comunică cu ea o vreme dar după aceea, când fata își vede scopul atins, se delasă, începe să se îngrașe la loc și își pierde interesul față de acel băiat.

Răspuns Câştigător
| InYourPants a răspuns:

Astea sunt scopuri mici care nu au la baza pasiune au doar ambitie de moment e normal sa se duca omul nu e fiinta statornica e emotional si se plictiseste
1. Si-a demonstrat ca poate de ce sa isi mai bata capul cu el? Merge spre urmatoarea provocare.
2. Si eu am patit asta m-am dat peste cap pentru o fata care in mintea mea era o zeita si apoi am cunocut-o mai bine si mi-am dat seama ca nu era cine stie ce nu se pupa imaginea din capul meu cu ce era ea.
E frumos cand cunosti pe cineva nou vorbiti la inceput incercati sa va cunoasteti fiecare gest al ei pare misterios si e incitant de multe ori dupa ce trece o vreme si va cunoasteti suficient se duce scanteia pentru ca nu ati fost indragostiti cu adevarat doar indragostiti de un ideal pe care ti l-ai facut in cap despre persoana respeectiva
Aparentele insala si nu tot ce sboara se mananca

5 răspunsuri:
| Emma30555 a răspuns:

Dacă îți dorești un lucru din ambiție după ce obții acel lucru vrei sa treci la următorul, următoarea ambiție. Exact cum sunt copii cărora le cumperi jucării, se bucura pe moment apoi își pierd interesul. Dar unul din exemple nu e tocmai bun. O fata care slăbește pentru un băiat nu se va îngrașă fiindcă nu mai are interes pentru acel băiat ci ca nu mai poate sa tina regimul alimentar fiindcă dacă iși pierde interesul pentru un băiat rezulta ca va fi interesata de alt băiat și obiectivul rămâne acelasi, de a rămâne slaba.

| Apokales a răspuns:

Imature. Tu ai descris doua situatii in care personajele principale sunt niste copii, adolescenti maxim. In general, copiii nu stiu ce vor de la viata, nu stiu cine sunt ei nici macar intr-o mica masura.

| Invictusman a răspuns:

Ce ai precizat tu în întrebare reflecta perfect realitatea în multe situații conjugale legat de slăbit și după sa nu o mai intereseze acest aspect asa de mult.
La ambele cazuri putem vorbi de o instabilitate psihica /emoțională

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Orice cetate cucerită nu mai prezintă interes?

| Morbid a răspuns:

Nu stiu, exista astfel de Persoane? - -