| Girly97 a întrebat:

Cum ați explica terapia TENS unei adolescente de 17 ani căreia i-a fost prescris acest tratament? I-ati spune că este pe cale să il „electrocutati" și să-i spuneti tot ce faceti, că te aștepți să-ți spună când intensitatea este confortabilă și ce vrei de la ea sau doar încerci să o minți de parcă ar avea 4 ani și nu poate înțelege nimic și nu-i spune la ce să se aștepte? Pe care dintre aceste două opțiuni ați alege? Ei bine, prima variantă m-a făcut să mă simt bine și relaxat oricând am nevoie de electroterapie fara sa imi fie teama chiar daca din prima zi mi s-a spus "adevarul" ca voi fi "electrocutata" si desi suna inspaimantator am cooperat numai datorita comportamentului asistentei care m-a tratat inca din prima zi, spre deosebire de cele 4 asistente pe care le-am intalnit la varsta de 11 ani si care nu au fost in stare sa comunice si au preferat sa ma tina cu forta pe masa sa imi recolteze sange fara sa incerce intai sa vorbeasca cu mine sa imi explice despre ce este vorba iar eu sa fiu atat de inspaimantata incat exista riscul ca acul sa ajunga in alta parte.
Care dintre cele doua persoane au procedat gresit?

Răspuns Câştigător
| ShaOfHatred a răspuns:

În primul rând, i-aș explica și aș fi sinceră cu ea. Pentru că dacă aș minți-o, și-ar pierde încrederea în mine. Prefer să discutăm situația și să ajungem la un comun acord.
Despre care două persoane este vorba?

| Girly97 explică (pentru ShaOfHatred):

Probabil m-am exprimat gresit, era vorba de cele doua experiente, cele 4 asistente care m-au tinut cu forta pe masa sa imi recolteze sange la varsta de 11 ani fara sa incerce intai sa imi explice despre ce este vorba si sa vada daca cooperez si asistenta de la electroterapie care a preferat sa imi explice tot ce face si astfel sa ma incurajeze sa cooperez.

| ShaOfHatred a răspuns (pentru Girly97):

Păi evident că a doua situație e cea optimă. Așa ar trebui să se lucreze cu copii, nu cu forța. Probabil asistentele erau obișnuite cu copii scandalagii și nu au mai stat la discuții pentru că nu mai aveau chef de tine.

| Girly97 explică (pentru ShaOfHatred):

Și cel mai probabil nu au rezolvat absolut nimic, ba chiar au înrăutățit situația! Dvs chiar nu v-ar fi teamă să faceți așa ceva și să riscați să ajungă seringa la dvs din cauza agitației copilului?