| Mariusflorescu a întrebat:

Cum comentati situatia?

Am la munca o colega cu care ma inteleg foarte bine. Ma rog, nu m-a invitat niciodata la o bere in oras, insa vorbim destul de mult la munca, iar cand nu suntem la munca, ma suna foarte des.

Tot asa, o alta colega a intrebat-o de ce nu ma face iubitul ei daca tot tine atat de mult sa vorbeasca cu mine. La care ea ar fi raspuns ca nu se poate vedea cu mine nici moarta, pai cum sa iasa cu mine in lume, sa intoarca toata lumea capul dupa noi si sa rada de ea?! Cu toate ca mi-a spus de nenumarate ori ca arat ok, ca nu e bine sa ma desconsider, ca ea apreciaza gandirea unui barbat, nu aspectul său fizic. Dar cand i-am propus sa fie cu mine, mi-a marturisit ca-i place sa stea singura, chiar daca cel putin o data pe luna mai iesea cu cate un tip la o cafea...

Colega asta are ceva probleme, in sensul ca plange aproape din orice, se enerveaza usor si tranteste ce gaseste in jurul ei, se deprima foarte repede. Ieri i-am zis ca n-ar face rau sa consulte un medic psihiatru. S-a suparat foarte tare pe mine, m-a facut ipocrit. Cică se simtea bine cand vorbea cu mine pentru ca o acceptam asa cum e ea, ca o consideram sanatoasa - de ce m-am prefacut ca o vad ok, cand de fapt eu gandeam altceva despre ea?!

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Si daca nu m-a intrebat, am voie sa comentez la orice mesaj asa cum au toti dreptul, nu scrie in reguli ca nu ai voie sa comentezi daca n-ai fost intrebat.

Am zis sa explici daca vrei tu sierra, ce problema de comunicare si de intelegere a relatiilor umane are initiatorul, daca tot ai afirmat asta. Nu de alta, dar poate nu-mi dau eu seama de ce zici, si poate realizez daca zici.

A inteles prea bine ce si cum si intelege f bine relatiile umane, aia il folosea sa se planga la el si sa ii zica ce vroia ea, si il mintea ca nu e asa cum zice el ca nu e atractiv si asa mai departe, de frica ca el nu o va mai baga in seama, insa ii era rusine sa iasa cu el la suc tocmai ca ea avea alta parere decat zicea.
Adica era parsiva si mincinoasa, sa se cupleze cu el nu mai zic, nu nu s-ar fi pus problema.

Zice bine, ca de multe ori asa se intampla "vaai draga, nu mai zice ca esti urat, vaaai", dar ele de fapt vad adevarul, ca dovada comportamentul.

18 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"colegă...se enerveaza usor ...Ieri i-am zis ca n-ar face rau sa consulte un medic psihiatru. S-a suparat foarte tare"

"alta colega a intrebat-o de ce nu ma face iubitul ei"

"o colega ...nu m-a invitat niciodata la o bere"

amice, in halul in care comunici, nici nu e de mirare reacția doamnelor, e firească!

| Mariusflorescu explică (pentru sierra1):

Dar nu m-am dat la profesoare de română, ca sa-mi sesizeze limbajul defectuos. Cumva ai impresia ca doar cei care se exprima impecabil reusesc sa se cupleze? N-ai vazut niciodata un analfabet cuplat cu o persoana de sex opus? (conform statisticilor oficiale, analfabetii au mai mult succes reproductiv decat indivizii bine alfabetizati)

| sierra1 a răspuns (pentru Mariusflorescu):

Nu e vorba de corectitudinea gramaticală, e vorba de HALUL mesajelor transmise. Dacă nici acu nu te-ai prins, las-o băltoacă!

| Mariusflorescu explică (pentru sierra1):

Chiar si asa, tot nu are relevanta in privinta succesului reproductiv. Altfel spus, felul in care te exprimi nu reprezinta un criteriu de selectie sexuala. Sper ca ai priceput acum. happy

| sierra1 a răspuns (pentru Mariusflorescu):

"nu are relevanta in privinta succesului reproductiv"

acum ințeleg, iți exersai șarmul reproductiv cu așa ceva:

"o colega,... nu m-a invitat niciodata la o bere in oras" și te miri că ai dat-o-n bară. Văd că nici acu n-ai priceput...cum mai spuneam: las-o băltoacă

| Mariusflorescu explică (pentru sierra1):

Poate nu reusesti tu sa te faci inteles. Te-ai gandit vreodata la asta? Ai adesea problema asta sau doar cand esti obosit?

| Mosotti a răspuns (pentru sierra1):

S-a exprimat foarte bine, cum adica "halul in care comunici?", a comunicat bine, a scris f coerent si clar.
Arata unde n-a zis okey?

| Mosotti a răspuns (pentru sierra1):

Da exemplu de "HALUL mesajelor", sa vedem si noi din ce a postat, ce e deplorabil.

| sierra1 a răspuns (pentru Mosotti):

Avocatule:

1 nu te-a intebat nimeni nimicâ
2 dacă nici nu nu pricepi, treci la somn că ațipești pe tine

| sierra1 a răspuns (pentru Mosotti):

Tocmai ți-am scris că ai probleme de ințelegere a relațiilor interumane, nu a gramaticii.

Credeam că ești mai destupat...

| sierra1 a răspuns (pentru Mariusflorescu):

Dom' imspector: dacă unei fete căreia vrei să-i ajungi la suflet (să nu zic pat), îi ceri să-ți ia o bere sau o trimiți la psiholog, și ți se pare firesc, luați-vă toți trei (deja sunteți trei!) de mânuță și faceți o horă a inadapatilor

hai noroc la fete că aveți nevoie

| Mariusflorescu explică (pentru sierra1):

Bag de seama ca nu prea ai experienta de viata (daca ai sub 18 ani e scuzabil). Ai multa teorie in cap, insa practica te omoara. Daca o femeie este atrasa de tine si o inviti la o bere, nu berea in sine conteaza, ci invitatia. Oricum femeile beau si ele cate o berica alaturi de prietenii lor. Si ca sa fii original, sa nu inviti fata la o cafea, cum fac toti meltenii, poftim, o poti invita la o bere fara alcool.

In alta (dez)ordine de idei, vad ca pana si anumite subtilitati de limbaj iti scapa. Altfel spus, nu stii sa citesti printre randuri. Si anume; daca am afirmat ca vreau sa ies la o bere cu o tipa, asta inseamna ca nu vreau mai mult de la ea decat sa fim amici/tovarasi. Si nu ma lua ca femeile nu ies la bere cu barbatii, ca ma faci sa cred alte alea despre dumneata.

| sierra1 a răspuns (pentru Mariusflorescu):

~aca o femeie este atrasa de tine si o inviti la o bere,~

șefu, atenție, pacientul in cauză așteaptă să fie el cel invitat. Nu sesizezi diferența, hai pa!

| Mariusflorescu explică (pentru sierra1):

Adio Bruzli. laughing

| sierra1 a răspuns (pentru Mariusflorescu):

Adio vandam

| Mosotti a răspuns (pentru sierra1):

Si daca nu m-a intrebat, am voie sa comentez la orice mesaj asa cum au toti dreptul, nu scrie in reguli ca nu ai voie sa comentezi daca n-ai fost intrebat.

Am zis sa explici daca vrei tu sierra, ce problema de comunicare si de intelegere a relatiilor umane are initiatorul, daca tot ai afirmat asta. Nu de alta, dar poate nu-mi dau eu seama de ce zici, si poate realizez daca zici.

A inteles prea bine ce si cum si intelege f bine relatiile umane, aia il folosea sa se planga la el si sa ii zica ce vroia ea, si il mintea ca nu e asa cum zice el ca nu e atractiv si asa mai departe, de frica ca el nu o va mai baga in seama, insa ii era rusine sa iasa cu el la suc tocmai ca ea avea alta parere decat zicea.
Adica era parsiva si mincinoasa, sa se cupleze cu el nu mai zic, nu nu s-ar fi pus problema.

Zice bine, ca de multe ori asa se intampla "vaai draga, nu mai zice ca esti urat, vaaai", dar ele de fapt vad adevarul, ca dovada comportamentul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Păi și tu vrei să fii cu nebuna asta?

| Mariusflorescu explică (pentru anonim_4396):

Nu, doar voiam sa subliniez ipocrizia.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mariusflorescu):

Păi dacă nu ești interesat ce te mai tot necăjești degeaba. Lasă-le în plata lor.