| andreeaeml1200 a întrebat:

Cum considerati? Virginitatea este o mandrie in randul tinerilor/adolescentilor de azi? Sau o rusine? Vad tot mai multi adolescenti care spun ca e ceva rusinos sa mai fii, ca esti fraier/a si nef***t/a ca inca nu ai inceput-o, ca nu mai suntem pe timpul lui Ceausescu sa stai asa pana la casatorie, ca nu are sens sa stai "pur/a" atata timp, etc

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

In ziua de azi cica virginitatea este o mandrie in randul baietilor conform raspunsurilor fetelor de pe TPU,care iti doresc baieti cuminti,virgini, sensibili,timizi,antisociali.

Virginitatea tine de traditie,religie, societate, Romania nu este o tara crestina doar cu numele, e greu de spus cum este bine in viata sa fii sau sa faci, sa fii curvar sau familist sau ceva la mijloc, eu as sprecia o fata virgina mai mult ca una care o cunoaste tot orasu dar nu as spune nu la una care o aut cateva relatii, daca fata o avut parte de gunoaie ce vina o avut, intelegeti puneti accentul pe partea din mijloc, nu la extreme

| lpavel a răspuns:

Dupa gura lumii niciodata sa nu te iei ca te baga in rapa si tot tu cazi de fraier!
E viata ta, e corpul tau! Iti incepi viata sexuala cand asta iti doresti cu adevarat, cand esti pregatit/a in totalitate atat fizic (adica simti ca nu mai rezisti fara sex) cat si psihic, adica iti doresti asta chiar si cand nu esti excitat... Iar daca simti ca nu esti pregatit/a atunci nu o faci si gata iar celor care intreaba le explici ca nu e treaba lor sau le minti ca ai facut-o! E mult mai bine asa decat sa ai o experienta urata facand-o pe nepregatite si care te poate marca toata viata! Era o zicala din batrani: gandeste de 2 ori inainte sa faci ceva!

| CostinAlamariu a răspuns:

În realitate fecioria este o mândrie. Ce parere au unele maimuțe de virginitate nu are nicio importanță. Opiniile puștanilor sub 19 ani, în general, sunt la fel de valoroase ca cele ale unui cimpanzeu

| sammie a răspuns:

Fiecare își începe viața sexuală când vrea el.

| ALM2000RO a răspuns:

Nu e nici o mândrie și nici o rușine, este doar o stare de fapt, pe care nu o află nimeni dacă nu vrei să se afle (nu îți stă scris pe frunte, iar prietenilor adevărați le poți spune adevărul dacă chiar vrei, ca să nu ții asta doar pentru tine, fiindcă ei sigur te vor întreba). happy
Până la urmă poate fi și o alegere să fii virgin, de ex cazul meu.
Bine, eu cel mai probabil sunt asexual. Dar majoritatea virginilor nu sunt asexuali ci doar nu au găsit momentul sau ocazia potrivite. Nu-i stres, momentele noi le creem. Nu trebuie să te grăbești de gura lumii sau la presiunea societății, o faci când ești pregătită, nu trebuie să-ți pese de părerea altora, doar tu poți să decizi când alegi să îți începi viața sexuală. happy

| Konstantinos99 a răspuns:

In primul rand, daca esti mandru ca esti virgin este mai rau decat sa nu fii. Mandria este mai rea ca orice.
Second hand, Virginitatea o rusine? Eu asi descrie daca imi permiti, normala pana la intalnirea unui partener 100% compatibil, dedicat cu acelasi obiective de viata. Si cand i ai pus primul sarut, cand i ai oferit inima ta omului aceluia cu credinta in el, in Dumnezeu veti ramane impreuna si calea voastra va fi drumul catre mantuirea vesnica si catre iubirea voastra vesnica si nedespartita.Chiar si cu sange de moldovean agitat iti spun,iubirea se face incet cu incet, daca nu poate sa te astepte partenerul pana te intalneste, pastrandu si sufeltul curat si incercand sa se perfectioneze pe sine(sufletul,psihicul, punctele lui slabe),nu se va schimba nimic nici dupa, IUBIREA COMPLETEAZA OMUL NU IL SCHIMBA! Cel mai fraier lucru este sa iti bati joc de tine constient,sa te lasi condus de un instinct nu de inima si eventual sa mai afectezi si o alta persoana de langa tine pe efectul tip Domino,esti raspunzatoar de orice influenta asupra persoanei iubite pe care ai afectat o pana la moarte si dupa.
Adevarul este unul singur, te ai nascut virgin ca asa te a lasat Dumnezeu, adica pur, prin generalitate, si orice lucru rau iti perverteste sufletul, iti schimba viziunea, iar revenirea la stare initiala de cele mai multe ori este ireversivila ca si in cazul unor relatii intime intre 2 perosane necasatorite ce nu au un scop, nu sunt siguri unul pe altul (au doar o relatie, nu sunt casatoriti), si care daca nu sunt uniti prin iubire reciproca, loialitate se destrama si se strica ei si celelalte suflete ce le vor intalni sau nu vor mai putea sa ofere acea prima iubire din suflet cum a fost prima oara si astfel se afecteaza pe sine si pe restul. (din Sfanta Taina a Casatoriei se mai primeste un inger pazitor pentru transformarea relatiei baiatului cu fata in unirea lor vesnica, deci aveti 3 ingeri al tau, al lui/{ei} si al vostru si relele se impart, dar cand ai un inger bonushee hee )
Concluzie: daca esti virgin{a} fi fericit{a} ca vei putea oferi 100% iubire si ca poti sa ai capul putin mai senin si inima curata, lasa capul in jos si bucurate sa storici minute de iubit cu familia si prietenii, cum putini pot. Nu te lauda ce esti curat{a} ci mai degraba cauta o persoana asemenea tie, si uitate la cer-> ce mici suntem noi aici si ce e acolo sus pe cer. Nu judeca, ca uni sunt virgini altii nu sunt, inceraca sa ajuti daca poti pe om si sa ii arati unde a gresit si si ii arati calea. Tu cautati omul sa iti fie ca tine, cu suflet curat si prietenii asemenea. Spor@!

| DomnulPoliticos a răspuns:

Rușine