| Mystique a întrebat:

Cum definiti principiile? Ati avut momente in care v-ati calcat pe principii sau credeti ca ati putea sa faceti vreodata asta?

Răspuns Câştigător
| Razvan a răspuns:

Principile sunt niste legi morale pe care le respectam.Sau ne prefacem ca le avem ca sa aratam ca suntem moralisti de clasa. Mi-am calcat peste principii si nu o data din motive obiective dar am avut grija sa nu mai fac aceeasi gresealawinking

4 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Principiile reprezinta coloana vertebrala a comportamentului uman. Daca incalci principiile, dai dovada de imaturitate si de inconsecventa. Cred ca sunt definitorii principiile si ele trebuie sa fie stabilite de fiecare individ in parte, atunci cand ajunge in pragul maturitatii, dar este posibil ca acestea sa fie sabilite inca din copilarie, urmand exemplul parintilor, bunicilor etc.
Nu, nu mi-am incalcat principiile si nici nu cred ca vreodata as putea sa fac asa ceva, din respect pentru mine, in primul rand si din respect pentru oamenii ce-mi sunt aproape si nu numai.

| Hombre a răspuns:

Principiile sunt stalpi civilizatiei umane, fara acest element fundamental specia umana nu se detasa de regnul animal. Princiipiile stau la baza notiunilor unor discipline, teorii stiintifice, politice, juridice, convingeri, etc. In ceea ce ma priveste conjunctural am incalcat aceasta notiune si o voi mai incalca, in particular aceaste principii nefunctionand intotdeauna pe o potrivire tip surub-piulita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da am avut momente cand mi-am incalcat principiile, stii am cautat scurtaturi. Eh, noroc ca am decis sa n-o mai fac, altfel ma va costa mai mult. Daaaa, cum spune o cunostinta de-a mea: Draga, ai ales calea cea grea. Mult succes in viata!

| iulian_2775 a răspuns:

Cred ca e destul de greu sa mai gasesti pe cineva cu principii solide. timpul cavalerilor a trecut, fiecare pas e o aventura asa ca detul de des renuntam la principii.de fapt cred ca si cuvintul in sine a cam disparut din vocabularul nostru