| anonim_4396 a întrebat:

Cum definiți voi noțiunea de suflete pereche?
Credeți că e posibil ca sufletul pereche să vă aștepte în locuri mai puțin 'frecventabile' din punctul de vedere al moralității?

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Astea sunt basme, nu exista suflete sub nici o forma

| Plato a răspuns:

Echivocă asta cu "frecventabile dpdv al moralitatii".
E posibil in măsura in care te definește nivelul de moralitate prezent in locul ala. Sufletul pereche al unui barbat din corul bisericii, aproape sigur nu va fi gasit in club, decat prin niste circumstanțe excepționale.

Sufletul pereche e entitatea care te va defini, reintregi, impreuna cu care poti atinge absolutul, implinirea suprema, datorita iubirii pure care reprezinta centrul infinit din fiinta limitata (omul).
Conexiunea intelectualo-spirituală va completa si defini forma amorfă a sufletului tau din acest moment.

| Algo098 a răspuns:

Se poate gasi si acolo, dar nu as recomanda o asa abordare. Doar nu vrei sa-ti gasesti un suflet pereche cu o morala indoielnica. Un suflet pereche ar trebui sa tina la adevar, sa nu foloseasca minciuna si inselatoria in relatie. Nu trebuie sa te grabesti. Trebuie sa ai o parere proasta despre tine daca scazi pretentiile prea mult. Trebuie sa ai rabdare. Presupun ca exista ceva ce te opreste in a-ti atinge tinta.

| syd a răspuns:

­­e o notiune ce tine de domeniul fictiv. exista persoane cu care poti fi compatibil in proportie foarte mare, dar nu sunt unice. destui oameni nu au norocul sa intalneasca vreuna din persoanele respective de-a lungul vietii, iar pentru cei care au acel noroc tot va exista, aproape cu certitudine, cineva mai bun.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Suflet asta pereche e doar o vad doar ca o potrivire de caracter si când ai multe in comun si va intelegeti de minune.
Nici gand sufletul pereche nu-l gasesti in baruri(mai ales la bars), intr-un club sau pe Tinder.

| Dandinelle a răspuns:

Cred ca e posibil, ne contand unde ci doar starea ta de bine. Eu am castigat la loz in plic si bingo in acelasi timp si am calcat in caca si am gasit pe cineva pe un site unde "moralitatea este specificata in mod diferit"

| Paul754880338 a răspuns:

Sufletul pereche, nu este un loz caistigator si cu atat mai putin este de gasit intr-o anumita "zona a moralitatii", ci este rezultatul unei lungi calatorii in doi, pe parcursul careia se petrec multe schimbari. Moralitatea se pare ca a devenit un fel de carte de vizita. Dar intreb de ce moralitatea nu se mai afla adanc in suflet si nu mai este reprezentata de fapte? De ce zona in care ne aflam ne poate reprezenta ca fiind morali sau imorali?
"Suflet pereche" suna frumos in versuri dar in realitate este rodul framantarilor, compromisurlor, renuntarilor si caistigurilor din dragoste. Asta nu se intampla intr-o luna sau un an, crede-ma, dureaza pana poti spune despre cel de langa tine ca este un partener de nadejde (sau suflet pereche) si asta cere efort si din partea ta. Nu astepta doar sa ti se intample! Iar daca nu s-a intamplat, in nici un caz zona in care v-ati intalnit trebuie acuzata.