| anonim_4396 a întrebat:

Cum e la voi la scoala? Sa va spun cum e la mine si daca nici situatia voastra nu e foarte diferita atunci sper ca o sa va alaturati reformei pe care vreau s-o creez.
De cand am inceput liceul, viata mea (dar nu numai a mea) s-a transformat intr-o baie de umilinta. Am incercat sa nu ma las afectata dar 6 ore din zi petrecute in prapastia asta lasa urme. Clasa se imparte in 2 categorii de elevi: elevii buni si mocirla (in care ma zbat eu zi de zi). Primii sunt acei elevi care, aparent, sunt buni la tot. Au totul, note bune, haine misto, prieteni pe masura si un ego urias. Iar mocirla este ca o pata pe tricoul preferat. Exista acolo si e enervanta. Unii din ei nu iau intotdeauna note mari (si nu neaparat fiindca sunt incapabili sa faca asta), sunt marginalizati si chiar agresati (proprie experienta). Aerul lor de superioritate ma sufoca. Da, recunosc ca ei se afla cu cateva trepte deasupra mea, dar hai sa ne amintim de unde am plecat cu totii. Spuneti-mi, e drept sa te crezi mai bun decat altcineva cand e clar ca tu te-ai nascut sub steaua norocoasa? Nu am pornit toti de la acelasi nivel. In conditiile in care si eu as fi avut o familie care sa tine la mine, o situatie financiara care sa imi permita sa fac meditatii la toate materiile si sa imi cumpar haine mai frumoase, am fi putut sa ne comparam. Dar cand noi suntem total la polul opus...e frustrant. Probabil credeti ca exagerez, dar m-am saturat de prejudecatile lor. Spun prejudecati fiindca nici prin gand nu i-ar fi trecut vreunuia dintre ei sa cunoasca o persoana din mocirla. Insa poate daca micul meu proiect o sa ia amploare, ma vor cunoaste. De fapt, ne vor cunoaste caci am de gand sa implic pe oricine vrea sa mi se alature. Bine, momentan nu ma grabesc sa ajung atat de departe, vreau doar sa va ofer o modalitate de a va descarca de ura si suferinta. Vreau sa va aflu povestile si promit sa le inteleg. Este vorba despre un blog. Oricine e binevenit sa scrie despre ce il supara, ce uraste, etc. Asadar daca vreti sa va implicati trebuie doar sa scrieti eseuri, poezii, sau chiar sa faceti desene si sa le trimiteti la adresa de email iwtdtwproject@gmail.com. Mentionati daca vreti ca lucrarile sa fie publicate cu numele vostru real, folosind un pseudonim sau chiar sub forma de anonimat. O sa mai postez despre asta. Va pup si va doresc mult bine!

3 răspunsuri:
| Laura a răspuns:

laughing Astea sunt probleme? Gândirea ta e de toată jena.

| Kaℓi a răspuns:

Cred ca e putin cam dramatica abordarea ta happy
Si consumi prea multa energie cu treaba asta... indiferent cat te supara "elitele", cat te sufoca superioritatea lor, traiesti cea mai fumoasa perioada din viata ta... de ce sa consumi timp si neuroni facand strategii, tesand intrigi sau pur si simplu, bagand in seama lucrurile care te fac nefericita? traieste si lasa-i sa traiasca. bucura-te de prietenii pe care ii ai si care sunt nascuti sub aceeasi stea ca si tine.

| T0T a răspuns:

Vai, mica legionară. Ești complet imatură, micul tău așa proiect nu poate să influențeze felul în care alții se comportă cu tine. Vreau să te tratez ca pe o proastă, nu vine cineva cu un proiect să îmi spună să nu o fac sau dacă vine mă doare în *** laughing Deci e inutil. Oricum notele de la școală nu sunt așa importante, cele de la examene sunt alea care contează iar dacă îți folosești capul și logica o să ai de câștigat chiar dacă au ei note mai mari.