| PsyhoChild a întrebat:

Cum fac să am colectivul de elevi unit?
Sunt în clasa a 11 a la liceu și nu-mi place deloc ce colegi am. Încă din a 9 a s-au format grupuri de prieteni și unii colegi nu vorbesc deloc. Azi am trimis și eu un mesaj pe grupul clasei să intreb dacă maine mai intram la istorie(deoarece profesorul e foarte exigent) și a început o colega să ma ia la misto. Clasa mea este formată din 23 de fete și 10 băieți. De fete ce să mai zic, se mănâncă între ele. Mereu există două fete care se ceartă. Noi baietii, suntem mai chill dar nu vorbim toți unii cu alții. Eu nu am pretenția să vorbim toți în fiecare zi, dar măcar să existe acolo un bun simt și o mică apropiere mai ales când e vorba de o persoană lângă care ai stat 3 ani.

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ai stat lângă, dar nu ați fost împreună.
Raportul inegal fete-băieți este nefavorabil.
Ca să începeți de a fi împreună, trebuie să aveți, să declanșezi o activitate împreună, indiferent ce. O activitate împreună generează unire, statul unul lângă altul la oră, nu prea.

| Mosotti a răspuns:

Tu vezi de treaba ta, lasa-i dracu in felul lor, ca oricum n-ai ce face.

Trebuie să existe o persoană care să ia inițiative să închege grupul, să restabilească armonia. Poți să fii tu acea persoană, că se vede că ai un interes. O să fie greu la început dar după ce o faci o dată, devine floare la ureche.

Se începe cu "cucerirea" tuturor pe rând, apoi îi pui să lucreze împreună. Nu trebuie să forțezi lucrurile peste abilitățile fiecăruia, totuși.

Să ții cont totuși de faptul că "într-o armată de 100 de oameni: 10 nu au ce căuta acolo, 80 sunt carne de tun, 9 sunt cei care duc greul și unul singur e comandantul".

Succes!