| SucDăMere a întrebat:

Cum fac să nu mai adorm?
Vreau sa stau mai mult noaptea si nu reușesc!

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Toata lumea vrea sa poata dormi noaptea mai putin tu, daca ai avea insomnie ar fi vai si amar!
Nu iti strica somnul parerea mea.
Daca o faci o data nu e problema dar daca o faci de mai multe ori faci insomnie, nu ai sa mai dormi mai deloc noaptea si de aici vor aparea probleme.
Daca vrei o singura data sa stai treaz pana tarziu bea o cafea pe la 22:00 sa zicem, sau un energizant deci recomand o cafea.
Dar cum ziceam doar o singura data, nu iti forta norocul!

30 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Dormi ziua

| SucDăMere explică (pentru mgtow):

Degeaba rolling on the floor
Tot adorm

| mgtow a răspuns (pentru SucDăMere):

Faci cancer daca nu dormi noaptea sau se opreste inima

| SucDăMere explică (pentru mgtow):

Sper ca e la gluma raspunsul

| anonim_4396 a răspuns (pentru mgtow):

Gluma proasta. E greu pana te inveti, sau baga 1-2 cafele, Eu cand vad ca apune soarele automat imi vine o stare de energie
Totul e mai cool pe intuneric. Ceasul arata ca e 10 dimineata pe la 2 amiaza ma pun la somn pana la 10 seara.

| Hirol a răspuns (pentru anonim_4396):

E cool pana la 18 ani

| mgtow a răspuns (pentru anonim_4396):

Teai adaptat dar nu e bine pentru ca nu se dezvolta bine anticorpii si alte functii ale metabolismului

| mgtow a răspuns (pentru SucDăMere):

Nu durata de viata se scurteaza inima nu merge cum trebuie si anticorpii nu se dezvolta cum trebuie. Somnu ideal e de la 9pm pana la 2am pentru refacerea anticorpiilor dar 8h noaptea e suficient minim 7. Cine lucreaza doar noaptea 5-10 ani de viata si.a nenorocit moare mai repede cauta info pe net

| anonim_4396 a răspuns (pentru mgtow):

Dar auzi o chestie: sa zicem exemplu acum 50.000 daca cu totii dormeam noaptea, aveam toate sansele ca sa nu mai apucam dimineata. Nu uita ca dealungul evolutiei in majoritatea timpului noi am fost Prada Nu Pradatorul. Iar mai toti pradatorii-carnivori sunt nocturni.
Evolutia ne-a impins sa fim adaptabili, cea mai adaptabila specie de pe pamant.

Si apropo :Cunosc personal zeci de oameni care au lucrat in 3 schimburi cu mult peste 10 ani de toate categoriile de varsta. Si nu au absolut nimic.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Aer, apă, mâncare, somn, iubire.
Fără ele mori.
8, 8, 8. Ore. Activitate, odihnă, somn.
Dacă forțezi și nu respecți, mori repede, mai repede decât ai putea dacă ai respecta asta.

| Mosotti a răspuns:

Bea cafea, coca cola si se rezolva, nu cum zice Delph asa exagerat, dar vezi doza cu care iti atingi scopul.

| anonimg a răspuns:

Nu trebuie să te mai gândești la așa ceva. Trebuie neapărat să dormi noaptea. Pentru că anumite celule din organism se refac noaptea, și mai cu seamă chiar înainte de miezul nopții. De aceea orele de dinainte de orele 24:00 sunt mai importante în a le dormi decât acelea de după.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonimg):

La copii, cat esti in perioada de dezvoltare da, conteaza sa dormi noaptea. Ulterior Nu conteaza deloc
Noi oamenii suntem "universali" ne putem adapta la orice stil de viata atat timp cat dormim orele necesare., cand? -> este intrebare optionala.
De ani de zile in 2/3 din luna NU DORM NOAPTEA.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

De ce ai vrea asta? Alții se chinuie să doarmă...
Bucură-te de creierul tău sănătos, nu-l strica.

| Ineys a răspuns:

O sa regreti cand o sa cresti si va trebui sa te trezesti de dimineata, la 7-8 chiar. Eu trag de mine sa ma trezesc la 9-10 pentru ca adorm foarte tarziu deoarece m-am obisnuit asa. Iti dai seama prin ce trec eu sa ma trezesc la 8? Spune mersi ca poti sa dormi normal.

| SucDăMere explică (pentru Ineys):

Ma trezesc la 5 ca am munca rolling on the floor

| goguPatent a răspuns:

Stai in fund. Doar nu ai sa adormi pe scaun

| SucDăMere explică (pentru goguPatent):

La asta nu m-am gândit

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E foarte bine ca dormi noapteahappy asa e normal.
In schimb nu e normal sa te simți obosit dacă vrei sa stai mai mult o noapte pe luna de exempluhappy in cazul asta poți bea cola sau o cafea.
Dacă nu dorești, schimba ți stilul de viața, nu mai sta toată ziua in casa și 1 ora pe zi afara pana ma supermarket. Fa sport, găsește ți hobby-uri, altfel îți înveți organismul trântor, de asta și nevoia de somn mereu.
Nu mai vorbesc de alimentație, ca și asta contează f mult

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dormi ziua si stai treaz noaptea. Pe la ora 7-8 seara bea o cafea si o cola.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bine de tine ca poti sa dormi, noi suntem lesinati toata ziua si noaptea ne trezim.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bea 10 energizante cu cafea, bea Cola cu Red Bull.

| SucDăMere explică (pentru anonim_4396):

Pare ca ai incercat, mă mir cum de mai esti in viata daca da

| Anonima163333 a răspuns:

Bea cafea.
Dar trebuie sa dormi minim 7 ore pe noapte.

| awspam a răspuns:

Ce vrei sa faci noaptea sa nu dormi? Daca stai in repaus e si normal sa te ia somnul

| SucDăMere explică (pentru awspam):

Sa stau sa pot sa ma uit la un film de exemplu

| awspam a răspuns:

Eu am ture de munca noaptea iar pentru ca fac mereu mișcare lucrand nu am treaba sa ma ia somnul dar acasa fiindcă stau in repais. Seara sunt primul la somn. Sper ca înțelegi ce vreau sa spun. E important sa te odihnești noaptea pentru ca vine vremea cand poate iti vei dori sa dormi si nu ai sa mai poti

| AureliusTPU a răspuns:

Uita-te pe tiktok, crede-ma eu reusesc am stat de multe ori noaptea

| Suntopasarecracra a răspuns:

Canta o colinda.

| suntadelina a răspuns:

Cauta ti gagiu/gagica si o sa te tina treaz/a toata noaptea laughing)