| anonim_4396 a întrebat:

Cum functioneaza un cont Paypal? Poti pune credit pe el doar cu transfer credit de la telefon pre-pay?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Paypalul are nevoie de un credit card sau debit card, tragandu-si singur banii din ele.
Nu exista transfer de credit de pe telefon sau alte gift vouchere, paypalul preferand sa lucreze direct cu institutii bancare, de unde isi trag banii, dupa ce in prealabil te verifica serios.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Spune te rog daca am dreptate: Practic iti faci un cont paypal care cere verificare e-mail, si telefon dupa care bagi datele de la un card bancar de unde selectezi suma pe care doresti sa o virezi pe contul paypal Corect? Dar ma gandesc dupa ce transferi de pe cardul de banca pe contul pre-pay Poti sterge informatiile cardului respectiv incat sa nu se traga automat in viitor sau sa ei ceva teapa. Sunt interesat doar de o singura tranzactie nu vreau mai mult. Sau cel mai bine e ca dupa aia sa inchid contul pre-pay?

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

NU-i corect!
Cand iti faci contul paypal trebuie sa pui toata informatia corecta, adica: nume, prenume, data nastere, adresa si sa legi contul bancar sau credit cardul de contul paypal.
Paypalul este cel care iti trage banii din cont si pentru inceput, ca sa te verifice si sa-ti dea eligibilitate, vor trage ei $2 din contul tau.
Odata cu luarea banilor din contul, in extrasul tau de cont vor apare un cod de 4 cifre care trebuie sa-l pui inapoi intr-un link al paypalului, ca verificarea sa fie completa.
Aceasta opeartiunea dureaza cam 1 saptamana, findca este f laborioasa, pana se conecteaza la banca ta, pana trag banii, fiind o tranzactie internationala.
Daca stergi contul bancar sau credit cardul ti s epoate bloca contul de Paypal. Ai obligatia sa pui imediat un lat cont bancar sau credit card si incepe din noi procedura de verificare care dureaza inca 1 saptamana.
paypalul NU nu-ti fura banii, este una din cele mai serioase platforme internationale de plati! Lucrez cu paypalul pentru 4 conturi, 3 de firma si unul personal de peste 12 ani si niciodata, dar absolut niciodata u am avut probeme cu paypalul.
NU ai nevoei sa alimentezi contul paypal, niciodata, fiindca isi trag singrui bani din cardul tau, cand faci o tranzactie.
Transferul pe care-l faci tu este cel din Paypal catre contul tau bancar, cand primesti bani in el.
Nu inchide contuld e paypal ca nu strica sa-l ai, oricum iti ia gramezid e timp si verifcari ca sa-l faci, asa ca nu strica sa-l pastrezi acolo ca nu platesti nici un fee la ei, decat daca primesti bani.
In orice caz, daca nu ai 18 ani impliniti, nu poti avea cont pe paypal, fiindca verificarile sunt foartes erioase si tis e cere act de identitate.
Stiu un prost de freelancer care si-a facut cont cand avea 17 ani, a declarat fals ca are 18 ani, la verificari a fost depistat si blocat.
Azi nu poate sa mai lucerze ca freelancer pe upwork.com, unde se plateste super bine, pentru ca upworkul plateste numai prin paypal.
Noi lucram cu freelancerii din upwork si evidnet platim prin paypal, dar pe asta nu am cum sa-l platesc fiindca nu-i eligibil.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Nu stiu ce procedura de verificare:am facut de test un cont paypal si numele, adresa a fost doar asa la vrajeala a contat doar Un e-mail si numar de telefon (ambele verificate) Desigur soldul e 0, 00 pentru depunere sold imi cere card bancar.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Contul nu este inca folosibil, pentru ca nu are cont bancar in el si nici nu si-au retras banii din card si nici nu ti-ai dat email ca esti eligibil si poti folosii contul.
la vrajeala ai un cont inutilizabil, fiindca fara cont bancar sau credit card adugat si verificat de ei, si faca acel cod de 4 cifre care ti-l ceri ei, contul este inutil.

| Violleta2022 a răspuns:

Totusi nu inteleg, de ce ai pune adrsea falsa, la vrajeala?
care-sis copul sa minti si sa pui informatie falsa?
Parctic Paypalul este ca o banca foarte serioasa, unde numele si adresa trebuei sa corespunda cu cele din buletin, unde contul bancar trebuie sa fei pe numele contul de paypal...
Nu te juca cu o institutie atat de serioasa, ca ramai cu buzele umflate.