| Lidia09 a întrebat:

Cum gândiți e rău să fii prea cinstit și sincer?

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Este rau daca esti prea sincer cu persoane necunoscute sau cu unii care iti vor raul! un exemplu cazul meu din trecut pe TPU, daca in trecut am dat detalii despre viata mea personala unii care nu ma suportau au scos din sertar si ma atacul cu unele chestii
cam asa se poate intampla si in realitate, cand ai de a face cu oameni infecti!
este bine sa fii sincer dar sa stii cu cine stai de vorba si sa fii atent cui ii faci destainuiri
a fi cinstit insa este o chestie morala si o virtute, pe care multi nu o au!

12 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Trateazai cum te trateaza ei pe tine, fii bun cu toti la inceput dar daca vezi ca e sarpe indeparteaza te de ei

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu e deloc rău

| Mosotti a răspuns:

E bine sa fi cinstit si sincer cu cine trebuie.
Dar cum majoritatea nu-s asa, e greu de gasit omul potrivit cu aceleasi calitati.

| Dismally a răspuns:

Depinde, poate fi rau pentru tine in unele situatii - spre exemplu: cand toti triseaza iar tu esti cinstit, nu ai nicio sansa sa concurezi cu ceilalti. In rest este preferabil sa fii sincer, sa fii onest.

| Hyperion7 a răspuns:

E rău pentru cei slabi, pentru cei puternici nu e.

| FreddieM a răspuns:

Mai rău e sa fi opusul.
Cheers

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e nici prea bine.

| Lupic?27 a răspuns:

Da, e rau, testeaz-o pe pielea ta daca nu ma crezi pe mine.

| Lidia09 explică (pentru Lupic?27):

Dar asta face parte din mine.

| Lupic?27 a răspuns (pentru Lidia09):

Nasol.

| MeisterSchnitzel a răspuns:

E o sminteală ce zici tu - nu există așa ceva.
Sinceritatea nu e ea în sine rea; devine rea atunci când e amestecată cu frustrarea, cu rea-voința, cu enervarea ș.a.m.d.

| Lidia09 explică (pentru MeisterSchnitzel):

Nu e o sminteală domnule, este doar o întrebare care necesită răspuns. Nu-mi judecați întrebarea pentru că eu nu vă judec răspunsul.