| anonim_4396 a întrebat:

Cum naiba se scriu sistemele de operare tot cu limbaje de programare? Ca să creezi o aplicație sau un site cu limbaj de programare nu trebuie să deschizi un sistem de operare?

1 răspuns:
| mastadont a răspuns:

Normal că se scriu folosind anumite limbaje de programare. Pe lângă sistemul de operare de pe un computer mai există și firmware-ul sau setul de programe necesar pentru a realiza acțiunile de bază cum ar fi afișarea de text, recunoașterea tastelor apăsate, etc. Primele programe au fost scrise în limbaj binar, doar cu 1 și 0, folosindu-se probabil întrerupătoare.
Ce trebuie să înțelegi este faptul că există diferite limbaje de programare. Avem de exemplu limbaje de programare de nivel înalt, high level languages, cum ar fi python și java și avem limbaje de programare mult mai complexe, dar care sunt mult mai greu de învățat și de pus în practică, cum ar fi C++. Cine chiar se pricepe ar putea scrie un sistem de operare în C++ pentru că acest limbaj îți permite să ai un control mult mai riguros asupra tuturor proceselor din spatele unui sistem de operare decât un limbaj de nivel înalt. Limbajele de nivel înalt însă sunt mult mai intive și mai ușor de folosit, de aceea este mult mai ușor să scrii programe și aplicații folosindu-le. Ca exemplu, dacă vrei să scrii un program în C++, trebuie să știi cum funcționează memoria ram și cum și cât să aloci diferitelor procese din spatele programului pe când în python acest proces este automat.