| anonim_4396 a întrebat:

Cum ne dam seama ca o persoana cu care am vorbit pe Internet e cine sustine ca e? Sau cum ne dam seama ca minte? Ati avut vreodata o experienta neplacuta, sa va intalniti cu cineva cu care ati tinut legatura virtual si sa descoperiti ca e cu totul alta persoana decat credeati voi?

Răspuns Câştigător
| bylghyn a răspuns:

Brianna adevarul e ca niciodata nu poti sa iti dai seama cine este cu adevarat... unii oameni isi dau seama ca nu au cunoscut o persoana nici intr-o viata intreaga... dapai pe internet...

14 răspunsuri:
| Silvia a răspuns:

De obicei nu ma intalnesc cu persoanele pe care nu le cunosc si cu care m`am cunoscut pe net...big grin

| Flav a răspuns:

Nu, niciodata. Nu ma intalnesc cu tot felul de persoane, sunt pretentios in alegerea persoanelor si le urmaresc dupa miciile detalii ca sa observ cat sunt de valorosi. Persoanele intalnite in viata reala, dupa ce le-am cunoscut in cea virtuala ( inclusiv de pe TPU. ) s-au comportat exact cum ma asteptam, ba exact si mai bine.
Ca sa cunosti o persoana insa trebuie sa vorbesti mai mult cu ea pe internet. E usor sa joci si teatru, dar eu zic ca e la fel de usor sa te prinzi ca joaca teatru. Ii intinzi capcane, intrebari provocatoare si-i observi reactiile. Omul e usor de descifrat in situatii grele, limita. Dar in ziua de azi, exista web, microfon, atatea chestii incat nu mai stim ce e virtualul si ce e realul.

nony
| nony a răspuns:

Flav are dreptate.Cu timpul este imposibil sa nu-l prinzi cu minciuna. Teatru nu se poate juca la infinit.Chiar si aici pe TPU.Cati dintre cei de aici da raspunsurile instantaneu? multi stau minute bune, pentru a se gandi ce sa raspundá la o intrebare.Adevaratul om se vede cand vorbesti cu el fata in fata, sa-i vezi reactiile, privirea.gesturile happy

| gabitza05 a răspuns:

Buna!

Pe internet este mai greu sa ti dai seama ca minte... evetual cautand niste informatii mai amanuntite pe internet...nu m-am intalnit cu nimeni deoarece nu am incredere in persoanele cu care vorbesc pe internethee hee

| thehope a răspuns:

De cele mai multe ori se merge pe incredere...intr-adevar in spatele unui id se poate afla orice nenorocit, insa alegi sa te intalnesti cu o persoana abia dupa ce ai cunoscut-o cat de cat bine...eu m-am intalnit cu mai multe persoane pe care le-am cunoscut pe internet(in calitate de amic/a ) si pot spune ca nu am avut niciodata neplacerea de a constata ca era altfel fata de cum il/o cunosteam eu. de obicei sunt foarte reticenta la a ma intalni cu persoane necunoscute...insa abia dupa ce am discutat destul de mult cu acele persoane si mi-am dat seama ca pot avea catusi de putina incredere in ele abia atunci am luat si decizia de a ma intalni cu acei oameniwinking

| Emeraude a răspuns:

Nu, nu mi s-a intamplat, dar presupun ca ar fi stanjenitor si m-as simti mintita, as crede ca persoana respectiva are impresia ca sunt usor de "dus cu zaharelul". Depinde acum si cu cine vorbesti, trebuie intai sa vezi cum stau lucrurile, daca este o persoana de incredere, o persoana pe ale carei cuvinte te poti baza, nu stiu, sa ai cel putin o poza daca nu web inainte de a te intalni. Ar fi ciudat sa vorbesc de exemplu cu cineva care se da Fat-Frumos, imi da poza cu Brad Pitt si face-to-face e un broscoi cu burta, cocalar si needucat pe deasupra. Dar exista si persoanele naive, care se incred in orice lepadatura.

| rozalia25 a răspuns:

In spatele unui id se poate ascunde oricine. Nu poti avea incredere orice ar zice. Poate fi un criminal, un pshipoat sau un traficant de prostituate. Nu recomand. Si daca ti sa o faci, sa te intalnesti cu el, mai ia pe cineva cu tine, si spune parintilor unde te duci, si tine celularul pe aproape. Poate iesi si bine, dar sunt mai mari sansele sa iasa prost.

| y8yujfuyyfvuy a răspuns:

Sunt farse...sau minciuni din pacate niste "prieteni m-au ajutat sa-mi dau seama"

| Nikita a răspuns:

Nu iti poti da seama prin ceva anume. Vorbind foarte mult cu el poti sa vezi daca isi schimba opinia, daca se contrazice, daca se tine de cuvant, ce fel de comportament are raportat la cum vorbeste.Sunt cam singurele metode.Eu nu am avut ceva experiente de genu.Salutare

| cyufulyky a răspuns:

Fa si u ca si mine da-ti intalniri p net intr-un loc publik... daca baiatul din pozele care ti le-a trimis si e dragut du-te la intalnire daca nu dupa pe partea cealalta a strazii si verifica daca e sau nu acea persoana sau suna sa vezi daca rapsunde acea persoana care ar fi trebuie sa te intalnesti utongue

succes!

dar mai bine dale teapa la baietii de pe net... e mai binewinking

eu asa facbig grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu am avut asemenea experiente pentru ca nu obisnuiesc sa vorbesc cu necunoscuti in internet, dar pot sa iti spun sa fii precauta pentru ca sunt multi care isi imagineaza internetul ca pe o sansa de a "fii" ceea ce nu sunt in viata reala, de a-si crea o noua identitate cu calitati pe care de fapt nu le au. Altii isi racoleaza victima din internet... Mare atentie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu ai cum. Pe internet te poti lovi de tot soiul de oameni. Sint oameni sinceri dar si nenorociti. Daca vrei sa te intilnesti cu cineva, dupa ce l-ai cunoscut pe net, cauta sa fie un loc public. Prima intilnire sa nu fie niciodata la el acasa, sau in locuri retrase. Locuri publice. Si este util sa ai un spray, de orice fel, la nevoie... ochii ustura.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am avut si eu parte intaliri int cu peripetii dar de una, de fapt mai multe cu aceeasi fata, o sa-mi aduc aminte mult timp. Eu vorbeam de mult timp cu pe ea pe messenger si m-am intanlit la un suc, la a doua intalnire am fost la un concert(canta dj project in piata sfatului la bv) si la a treia intalnire m-a chemat la ea. Nimica rau dar am aflat ca are un copil, este invatatoare si mai rau ca este si maritata(barbatul era putin bazat dar era in legiunea straina). Ea mi-a spus ca ii plac copii, vrea o relatie de durata si ii place sa citeascalaughing Mi-a spus cine e dar eu nu am citit printre randuri laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ma intlnesc cu ea