Întrebare recomandată | gfghn a întrebat:

Cum pot face fata discriminarii rasiale? happy

16 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Orice este diferit,va avea parte de atentia celor multi,care sunt la fel!
In cazul tau,persiflari,jigniri,ironii,batjocura.
Ai doua solutii,sau ii ignori sau intri in conflict direct,depinde ce caracter ai.
Dar,sfatul meu este sa te incarci cu o ingaduinta enorma si cu rabdare,iar cand ti se intampla,nu raspunde,doar priveste-l in ochi pe cel care a fost atat de descreierat si te-a ranit.
Vei vedea ca sub tacerea ta si privirea ta fixa,va pleca ochii,rusinat.
Nu diferi cu nimic de ceilalti,ai doua maini,cap,ochi,doua picioare,esti o alta fiinta umana cu creier,suflet si inima,nu ar trebui sa deranjeze diferentele de limba,rasa, culoare a pielii.
Daca vrei si te ajuta, spune-ti "voi râdeţi de mine că sunt diferit, iar eu râd de voi că sunteţi la fel".
Oricum, straduie-te sa ramai pozitiva, nu te lasa atinsa si influentata de negativismul celor din jur!

| gfghn explică (pentru greece12):

Ma incurajeaza mult raspunsul tau multumesc.kiss

| CristiB93 a răspuns:

E urat sa ai probleme ca acestea, dar de ce ai probleme, ce discrimineaza oamenii la tine?

| gfghn explică (pentru CristiB93):

Culoarea pieli.sad

| CristiB93 a răspuns (pentru gfghn):

Cand se mai iau de tine intreaba-i asa: Ce vina am eu ca am o culoare diferita fata de a voastra, am vrut eu cumva sa arat asa?

| Azµre a răspuns:

Cu toții suntem egali, prin urmare păstrează-ți calmul. Fii indiferentă. Nu culoare pielii sau limba ne face cineva.

| Oana92 a răspuns:

Indiferenta ii doare cel mai tare. Pur si simplu ignora-i, o sa te lase in pace la un moment dat...

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Daca faci parte dintr-o etnie rau famata, va fi mai greu sa te adaptezi, rasistii sunt pretentiosi.

| IloveME a răspuns:

Ne dor, si ne lovesc mult cuvintele sau faptele lor!
Sunt genul mai tupeist raspund imediat cand ma ataca! s-au daca nu indraznesc ( am avut si sefi rasisti, normal ca, daca raspunde-am zburam afara), cand ajung acasa ii trimit cat mai departe stiu eu!
Normal ca li ciuda pe noi!

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ignoranta este cel mai bun lucru, dar eu mai ca as da vreo doua trei persoana pe mana politie si de ce nu chiar si in judecata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cam ce sfaturi ai da paradise?

| Liliana1981 a răspuns:

Prin calm, ingaduinta, incredere in tine si multa munca.

| irrumator30 a răspuns:

Parerea mea e ca discriminarea de orice fel: fie ea rasiala, religioasa, sexuala, e o problema de mentalitate.

In fond si la urma urmei, toti suntem oameni, avem drepturi egale, unul fata de celalalt, atata timp cat nu lezam un drept de-al apropiatului meu, indiferent cine ar fi, primul om care trece pe strada pe langa mine, de exemplu: avem dreptul la viata, la a studia si a munci intr-un mediu propice.

Atata timp cat cei care exercita discriminarea, nu sunt violenti, poti sa ii lasi in pace, sa nu-i bagi in seama. Ignora-i, treci pe langa ei. Cat trec de aceasta limita, trebuie reclamati la organele competente pentru a se lua masurile ce se cuvin, sa nu se ajunga la haos.

Cum cel mai inteligent cedeaza, nu te baga in jocul lor, ca ii intariti mai tare. Fii desteapta si paraseste locul cand apar cei care au asemenea mentalitati vechi.

| gfghn explică:

Ps:sunt birasiala.

| Onutsu a răspuns:

Indiferenta, calm, nu baga la suflet, lumea are satisfacerea sa vada oamenii cum sufera, cum ii afecteaza, dar tu, incearca sa nu bagi in seama si sa arati ca nu te afecteaza! asta esti tu si esti multumita de tine!