Întrebare recomandată | gfghn a întrebat:

Cum pot face fata discriminarii rasiale?

21 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

IGNORANTA(pozitiva) si TOLERAREA! Ca alte solutii nu mai gasesc.Nu trebuie sa se puna tot la suflet si nu trebuie sa se actioneze cu violenta, jigniri ca razbunare, raspuns.E pacat ca in secolul 21 unde exista principiul egalitatii bine stabilit si pus la punct sa se mai faca discriminari rasiale.Dar un lucru sa stii sigur:In ochii Creatorului(Dumnezeu)TOTI suntem EGALI!

| gfghn explică (pentru AvalohAlyn):

Da! totusi problema este ca majoritatea oamenilor si lumea in care traim au un mod de gindire foarte diferit de al tau si mai greu e sa ai fac fata.Multumesc de raspundhappy

| gfghn explică (pentru gfghn):

Raspuns*

| foxsilver a răspuns:

Incearca sa nu te mai simti complexata din cauza asta, este cel mai mic motiv pentru care sa te superi. Cei ce fac glume proaste pe seama ta, dovedesc in realitate cat de lipsiti de inteligența sunt, iar in viata conteaza mult mai mult cat esti de inteligent, decat etnia sau nationalitatea din care faci parte.
Am sa-ti dau un exemplu: eu lucrez in strainatate, si dupa cum poate ai auzit, romanii nu sunt foarte apreciati, multi straini considera ca suntem o tara de tigani. Si totusi, nu mi s-a intamplat niciodata sa fiu tratata in mod discriminatoriu, ba mai mult, sunt apreciata si chiar indragita de catre straini. Si asta pentru ca apreciaza inteligența, educatia, si respectul pe care il am fata de ei.
Bineinteles, nu sunt singura romanca din acea firma, mai sunt si altii, dar nu la fel de indragiti, si nu la fel de respectati asa cum sunt eu.
Ti-am spus aceasta povestioara ca sa intelegi bine, cat de putin conteaza nationalitatea din care face parte un om, si mai mult educatia, bunul simt si respectul fata de cei din jurul tau.
Tie nu-ti ramane decat sa-i ignori pe cei ce fac astfel de discriminari, in felul asta dai dovada de mai multa inteligența decat ei.

| gfghn explică (pentru foxsilver):

Multumesc mult kiss

| CityOfSatan a răspuns:

Buna! Indiferenta.In primul rand nimeni nu poate alege unde si in ce circumstante sa se nasca.Trebuie sa fi mandra de ceea ce esti, ai numai o viata, nu o rata! Iar cei care te judeca, vor ajunge si ei sa fie judecati mai devreme sau mai tarziu.Trebuie sa te ti pe pozitie si sa nu te lasi doborata de comentarii urate la adresa ta.Ai grija>big grin

| Mihaela1964 a răspuns:

Poate ca exista dati cand discriminarea nu este neaparat bazata pe culoare pielii, ci pur si simplu persoana respectiva nu te place, din motive variate; in definitiv nu poate si trebuie sa fim placuti de toata lumea, nu? Gandeste-te asa si poate iti va fi un pic mai usor sa treci peste aperitatile create de oameni cu prejudecati adanc inradacinate, care poate nu se plac prea mult nici pe ei.Inconjoara-te de prieteni si rude cu care te simti mereu bine si vei trece cu bine peste acest aspect deranjant al vietii tale.Numai bine iti doresc!happy

| Isabella95 a răspuns:

E greu, dar nu trebuie sa-ti pese tu esti special/a indiferent de etnie!
Mergi mai departe Dumnezeu te iubeste!

| gfghn explică:

PS:sunt birasiala(alb&negru)happy

Răspuns utilizator avertizat
| Ilinka10 a răspuns:

Ignorai! sunt invidiosi! nu asculta ce spun altii:*

| Denn28996 a răspuns:

Cand anumite persoane se apuca sa critice, uitate atent la ei si incepe sa zambesti prosteste, se vor simti foarte penibil. P.S: Nu pune la suflet, esti speciala asa cum esti, D-zeu nu face diferente, pentru El suntem toti la fel, fie ca suntem grasi, slabi, destepti, prosti, albi, negri, romani, americani sau mai stiu eu ce. Don't worry, traiesteti viata si nu lasa asta se te afecteze. Sa ai o zi buna in continuare>big grin

| Uchida a răspuns:

Spune-le daca esti neagra ca : " Alti ar da bani multi sa aiba culoarea mea " rolling on the floor asa imi zice un coleg

| UnPrietenDeNadejde a răspuns:

Buna.Eu consider ca trebuie sa le spui in fata ca atat timp cat tu te simti bine in pielea ta, nu conteaza parerea lor.Intoarce-te cu spatele si ignora-i cu desavarsire. Sper ca te-am ajutat.

| andreicostin a răspuns:

Frate cel mai bine e sa-ti vezi de treaba ta si sa nu-ti bati capu cu orice prostie iese pe gura vreunui complexat care nu are siguranta nici in pasul pe care il face asa ca multumeste-i si mergi mai departe (sincer eu le-as trage una unde ii doare cel mai tare...da sa nu faci k mine k iese uratlaughing )