| averagestudent a întrebat:

Cum pot invata simplu si eficient? Pls sfaturi am poimaine test la romana si vreau sa pot sa retin mai repede ca e destul de mult. FUNDA!

2 răspunsuri:
| Pinocchio a răspuns:

Inainte sa te apuci sa inveti, sa te odihnesti bine.
Nu retii mult daca te apuci deja obosit sau nervos.
Deci inainte relax, odihna, ceva miscare, pe urma sa te concentrezi doar pe ce ai de invatat.
Sa nu lasi sa iti distrage atentia nimic.
Si mereu sa faci cateva minute pauza cand simti ca merge mai greu.

| Innsbruck a răspuns:

Il scrii de mai multe ori pe o foaie, dar nu tot o data.Scrii inceputul si il tt repeti pana il retii (o sa ai nevoie de multe foi), poti folosi culori.
Apoi te culci putin si dupa ce te trezesti repeti ceea ce ai invatat