| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot sa fiu mai sociabil?
Am iesit odata la o intalnire cu o fata si mi-am dat seama ce probleme am.
Vorbesc mult mai usor pe internet decat in realitate.
Pe internet am vorbit cu ea 3 zile si a fost foarte bine, ba chiar aveam foarte multe subiecte de vorbit. Da in realitate dupa 3 zile, la prima intalnire din viata mea, am simtit ca nu mai e nevoie sa stiu mai multe despre ea.
Nu pot sa spun rapid ce gandesc.
Nu stiu sa port o conversatie.
Nu sunt in stare sa mentin o conversatie.
Sunt Timid.
As vrea sa gandesc mai rapid si sa par mai natural la o intalnire. Nu ca un copil de 7 ani in prima zi de scoala plin de teama si necunoscut.
Recunosc ca nu am avut prea multa socializare externa din cauza unor probleme familiale si din cauza asta acum sunt incapabil sa port o simpla conversatie cu persoane straine chiar daca eu imi doresc foarte mult sa vorbesc cu persoana respectiva.
Oare vorbitul in oglinda ajuta?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| RoCkKiD a răspuns:

Se numeste practica, nu trebuie sa o faci cu tipe neaparat, e suficient sa iesi sa socializezi. Oglinda o sa te ajute sa vocalizezi mai bine ce gandesti dar nu te va ajuta sa fii in stare sa poti o conversatie cu alt om care poate fi imprevizibil.

Dupa ce termini cu oglina, incearca sa si vorbesti cu oameni online pe discord, skype, telefon etc, acolo o sa iti perfectionezi conversatia.

E diferenta mare intre online si live, omul nu te vede, nu iti vede reactiile, ai timp sa te gandesti la raspuns si sa il croiesti incat sa fie perfect tot ce are ca sa te judece sunt liniile de text care apar.

Cred ca ar fi important sa-i si spui fetei de treaba asta sau orice alta temere ai avea, fii sincer cu ea si o sa inteleaga, maia les ca uneori le palce cand parem vulnerabili. De multe ori e mai usor sa fii sincer pentru ca nu trebuie sa iti amintesti toata povestea pe care ai mintit-o. Asuma-ti ca e posibil sa nu te placa si invata ca e ok sa nu iti iasa. happy

3 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Pentru inceput, incearca sa acumulezi incredere in tine, pentru ca, se vede ca ai nevoie.
Mai apoi, incearca sa fii mai sociabil in realitate, indiferent despre ce vorbesti, si cu cine vorbesti.
Lasa vorbitul in oglinda, ca e frectie cu spirt la picior de lemn.
Du-te in realitate, fa ce faci tu de fel, dar incearca sa fii mai sociabil, vezi cand si unde poti fi sociabil.
Da, o sa fie greu la inceput, dar pentru asta, iti dau eu un pont, care o sa te ajute enorm de mult daca stii cum sa-l urmezi.
Incearca sa vorbesti cu vanzatoarele, nu trebuie sa faci mare conversatie, e doar suficient sa o intreb pe un ton dragut si cu o atitudine potrivita "Ce imi recomanzi?" sau "Ce sortimente aveti disponibile?" desigur, depinde de imprejurari.
Pentru inceput, e suficient atat, nu trebuie sa te lungesti mult la conversatie, e suficient sa intrebi ce am zis eu mai sus, sa spui ce doresti, sa zici multumesc, si eventual, sa le urezi servici usor.
E ceva ce se intampla destul de repede, nu e nimic anormal, nu trebuie sa lungesti conversatie, altfel spus, e inceputul de care ai nevoie.
Dar in timp ce faci asta, incearca si sa analizezi persoana respectiva.
Vezi cum se comporta cu tine, cum isi schimba starea, daca si-o schimba.
Vezi tu, cand esti deschis intr-o postura de genul, poti avea surprize placute.
Poti vedea cum persoana respectiva incepe sa-si schimbe starea, incepe sa zambeasca, sa fie mai amabila, mai draguta cu tine.
Asta inseamna ca ai facut ceva bine, ca i-ai captat oarecum atentia.
Poate ca vei spune ca nu asta te intereseaza pe tine, atentie unei vanzatoare, dar vezi tu, asta poate fi un punct de reper util pe viitor, ultil sa-ti dai seama cand o persoana incepe sa te placa, util sa te faca sa intelegi cum te poti face placut.

Asta e inceputul, inceputul care ar trebui sa-ti dea avant.
Treptat, poti adauga mai multe detalii in conversatie.
Poti sa-i zici ceva legat de vreme "Gen, ce frig e afara, vine iarna"
Sau, cum merge munca?
Pur si simplu, incepi sa faci treptat conversatie, nu trebuie sa fie nimic wow, trebuie doar sa incepi sa te simti natural in aceea postura, si asa vei evolua si vei depasi aceste incapabilitati pe care le ai acum.

E mai simplu decat pare.

| Iote a răspuns:

Vorbitul in oglinda e ca vorbitul pe net. Te indeparteaza de oameni. Inchide netul si iesi printre oameni. Incet-incet, vei deveni normal, poate chiar prea vorbaret.

| Raizing a răspuns:

Oglinda se mai si crapa/sparge...
Trebuie sa ai creativitate in vorbe!