| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot sa retin mai multe definitii la scoala?

Răspuns Câştigător
| Zmeurik1 a răspuns:

Pai, depinde ce tip de memorie ai: vizuala, auditva...
http://www.teste.biz/psihologice/test-psihologice-19.html
http://www.flu.ro/test/61/0/0.html
Dupa ce iti faci testele si vezi ce tip de memorie ai ( vizuala sau auditiva ) doar atunci te poti gandi cum poti retine mai repede defintii. Uite de exemplu eu am o memorie vizuala. Daca citesc retin mult mai repede decat daca imi povesteste cineva. Si in cazul meu, mai eficient decat cititul ( in cazul tau defintiile ) este scrisul. Intai citesc de mai multe ori defintiile, apoi le scriu din capul meu. Daca uit ceva, ma uit iar peste defintii, apoi le continui. Si asa mai departe. Si asa le retin eu. Dar daca ai memorie auditiva, pune pe cineva sa iti spuna de mai multe ori defintiile sau citeste-le cu voce tare, nu stiu ce sa spun, nu este cazul meu.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Memorie
Sper ca te'am ajutat. :)

1 răspuns:
| Ana_7194 a răspuns:

Tu esti baiat si deci nu-i de mirare ca te descurci mai bine la cifre si la matematica
Cat despre cum sa retii mai rapid cuvinte, lectii - trebuie sa faci asocieri cu ceea ce ti-e usor sa inveti. Citeste un cuvant nou - numara literele, vezi cate consoane sunt, cate vocale. Vei vizualiza in felul acesta cuvantul. Cat despre propozitii trebuie sa intelegi sensul lor - sa fii in stare sa le modifici, dar sa aiba acelasi sens.
Ion are o familie numeroasa si sta mandru in capul mesei cand ii vin copiii in vizita.
sau
Cand vin copiii in vizita acasa la tatal lor, acesta se aseaza cu mandrie in capul mesei.
Pentru poezii nu este decat o rezolvare - trebuie sa citesti de foarte multe ori. Prima data intelegi textul, a doua oara il interpretezi, a treia oara il citesti papagaliceste... si tot asa pana cand intr-un final ii vei gasi ritmul si rima, sensul si intelesul. Trebuie sa vizualizezi ce citesti - A fost odata ca-n povesti, a fost ca niciodata (vezi cartea de povesti in fata ochilor)
Din rude mari imparatesti (vezi curtea regala) o preafrumoasa fata (ti-o inchipui cat vrei tu de frumoasa, dar s-o ai in fata ochilor)... Si tot asa mai departe.
Sper sa reusesti. A si sa-ti mai spun ceva - nu inveti cu calculatorul deschis, cu televizorul sau cu radioul... pornite. Ele te distrag si nu poti sa te concentrezi la ceea ce trebuie sa inveti.