| Otto2014 a întrebat:

Cum pot strange bani,din moment ce ai mei nu-mi dau alocatia.
Vreau sa-mi cumpar ceva, ceva mai scump.

12 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Zile sa iti dea un salariu lunar de 50 de lei sau plata la saptamana

| fantastica a răspuns:

Daca te impaci binisor cu calculatorul, esti perseverent + cu putin noroc poti sa faci destui bani pe internet. Eu am incercat, dar invatatura cam ma dezbate din ritm.
Oamenilor le plac lucruile facute de mina. Poti confectiona suvedire (din becuri, sticle, vaze simle, nasturi etc), poti croseta, impleti, broda, picta (pe pinza, hirtie, lemn, cu biser), poti confectiona acesorii. Chiar daca nu te pricepi la nimic, despre toate cele enumerate mai sus gasesti video-uri pe youtube. Incepind cu prieteni, rude poti vinde cele facute de tine(mai ales daca le faci calitativ).
Daca ai o camera buna, poti filma video-uri si sa le postezi pe youbube. Daca oamenii se intereseaza de ele, iti poti comercializa canalul.
Poti chiar sa cauti o persoana care a rams singura, o bunicuta, de exemplu, si sa te intelegi ca ea sa-ti plateasca pentru difetide ajutoare.
Nu stiu, variante sunt mai multe. Sper ca macar vreo idee folositoare ai gasit aici.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pune banii deoparte. Iti dau bani de buzunar. Economiseste-i happy

| Otto2014 explică (pentru DoarBogdan):

Doar daca le cer sa-mi cumpar ceva. Daca zic ca imi iau un cola, 3 lei, direct. Daca vreau 10 lei se supara laughing)

| MistretulPufos a răspuns (pentru Otto2014):

Pai ceri 3 lei pe o cola, mai tarziu mai ceri 3 lei apoi iar 3 lei laughing poate nu-si dau seama

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Poti sa ceri bani de la prieteni, cunoscuti, rude.

| Otto2014 explică (pentru Doarunaltutilizator):

La prieteni? Cred ca glumesti.

| Doarunaltutilizator a răspuns (pentru Otto2014):

A fost doar o idee.

| JetBlueJet a răspuns:

Invata mai mult, poate te lipesti cu vreo bursa d-aia.
Sau mergi mai des pe la rude big grin
Da-ti hainele ce nu iti mai plac unui magazin second hand laughing (nu stiu ce trebuie sa faci, dar din cate am auzit, daca dai haine poti primi bani in schimb)
Cere-le bani cu pretextul ca sunt pentru carti la scoala xD (si daca te vor pune sa le arati cartile, arata-i-le pe cele care stii ca ei nu le-au vazut niciodata)
Cand mergi la magazin, zici ca nu ai primit bonul si (umflii pretul lucrurilor pe care le cumperi) si restul il pastrezi.
Succes
Incearca si metoda angajatului pe timp de vara.(daca ai peste 16 ani)

| Marius_Smarandache_1993 a răspuns:

Cerseste laughing) strange banii care tii da la scoala, cu colindu ce mai faci si se strang da-i dreacu, cand cer sa faci ceva ai tai cere bani si tu.

| Florentina9210 a răspuns (pentru Marius_Smarandache_1993):

Ce ''sfat'' i-ai dat si tu laughing
Apropo, batea soarele rau, nu?

| Marius_Smarandache_1993 a răspuns (pentru Florentina9210):

Cel mai nenorocit raspuns i-am dat si eu. laughing)) Atunci beleam ochii la soare si de aia laughing))