| anonim_4396 a întrebat:

Cum poti reusi sa faci pe cineva sa nu mai fie asa ușor șantajat emoțional sau manipulat?
Am pe cineva manipulat la greu de un membru al familiei ca să profite de pe urma și spatele lui.Am observat asta de-a lungul timpului și am încercat sa ii atrag atenția.De atunci manipulatorul încearcă mereu sa îl traga de către mine și sa îl șantajeze emoțional când nu sunt eu de fata și nu sunt paranoica, pentru ca am surprins niște discuții în care persoana aia vorbea încet și se tot plângea și manipula ca să nu aud eu, iar când am întrat în camera a tăcut.Am încercat sa nu intervin, dar problema e ca acele manipulări îmi afectează mie relația cu persoana respectiva și ne duce pana în punctul în care ne certam groaznic iar eu nu vreau sa distrug relația cu persoana respectiva pentru un altul căruia nici măcar nu ii pasa ca face rău în jur.
Acum cât de cât par lucurile mai așezate, dar îmi e ca să nu găsească iar vreun tertipul prin care acest individ sa îmi distrugă relatia din nou cu manipularea lui.
Credeti ca ar fi ok sa ii spun persoanei respective sa termine cu vrajeala și șantajul emoțional dacă va mai fi cazul și sa dau cărțile pe fata? Pentru ca să stau cu mâinile în san și sa vad cum mi se duce relația de râpă nu pot.

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Se pare că amicul tău e voit receptiv la "șantajul" de care spui. Asta nu e bine

| Osana254 a răspuns (pentru sierra1):

E un membru din familie și automat ești mai sensibi la persoanele respective și eu nu aveam o problema cu al ajuta, dar treaba e ca se profita efectiv de el și nu prea face diferența.