| Gogu06 a întrebat:

Cum sa fac sa scap de senzatia de oboseala?
A fost vacanta si de obicei ma culcam la 5dimineata si ma trezeam pe la 13:30, 14:00. Acum nu mai pot sa adorm devreme si ma culc la 3 si ceva noaptea si ma trezesc pe la 8 dimineata, iar pe la 12 ma cam ia oboseala.
Cafeaua si cola nu prea au efect la mine.

3 răspunsuri:
| Pufoshenia a răspuns:

Buna.Consuma in fiecare zi foarte multa energie si fa un dus sau o baie apoi bea un pahar de lapte cald sau de ceai de tei sa te linisteasca si stai in pat.Consuma cat de multa energie si asa vei reusi.Nu sta la tv daca nu te ia somnul.Pa,pa

| suffarstar a răspuns:

Regula numarul 1 a somnului:culca-te la apus si trezeste-te la rasarit.

| BogdanS a răspuns:

Trebuie sa poti.Iti trebuie vointa.La ora zece inceraca sa te culci iar daca nu poti (stiu senzatia cum ca nu poti sa te culci) incearca sa faci ceva plictisitor care sa te adoarma. Pune-ti ceasul sa te scoale dimineata la 6 sau 7.Insa nu te culca mai tarziu de 11. Fa-i asta pana la inceputul scolii cand o sa devina ceva regular si nu va mai fi o problema.
PS:In timpul zilei (pana sa incepi scoala) incearca sa faci niste exercitii sau munceste mai mult sau vezi tu.asa vai fi mai obosit si chiar nu te vei mai culca tarziu. Sper ca te-am ajutat.