| Serendipity17 a întrebat:

Cum sa scot petele vechi de sange? fara sa las inmuiat in clor 1 sau 2 zile... Spuneti-mi niste solutii eficiente si rapide!

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Le pui la înmoiat în apă rece câteva ore după care pui Vanish pe pete și apoi la mașina de spălat cu respectarea indicațiilor de pe etichetă.
Pa, pa.

| doar.pt.voi. a răspuns:

# Se scot cu solutie de sare de lamaie sau apa oxigenata, apoi se clatesc cu apa rece, dupa curatarea petei se spala cu apa calda si mult detergent.
# Nu se foloseste niciodata pe o pata de sange apa calda, ea fixand pata pe material petele de rugina se inmoaie in lapte crud 30 minute si apoi se intind la soare inca 1 ora, apoi se baga la masina de spalat. Nu pute clor pentru ca se va decolora. Daca are culoare alba acel obiect evita clorul.(se va face gri) Sper ca te-am ajutat. bafta. fundita?happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

BIO-CAR-PET! eu am patit-o si inca pe o saltea! big grin Asa ca e mai dificil de spalat si paraspalat. Am aplicat Biocarpet si fara sa frec, fara sa las in apa rece, calda sau cum o fi, fara sa-mi rup mainile...ca prin minune in cateva secunde s-a dizolvat si a disparut! Chiar sunt incantata! happy

| angel_2423 a răspuns:

Icearca cu Vanish max pete happy La mine a functionat :* (dupa ce lasi putin timp la inmuiat trebuie sa freci)